Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Pierwszy Polski Satelita Naukowy - inauguracja projektu Drukuj Email

Model gabarytowo-termiczny BRITE, wykonany na Politechnice w Graz (źródło: Institute for Astronomy, University of Vienna)

Polscy inżynierowie dzięki wykorzystaniu nanosatelitów pomogą w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki

Instytuty PAN -Centrum Badań Kosmicznych  i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika w ramach międzynarodowego projektu BRITE, skrót od „BRIght Target Explorer Constellation” zbudują nanosatelitę - pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL.

Gospodarzem konferencji otwierającej projekt „Pierwszy Polski Satelita BRITE-PL”, będzie  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które  przeznaczyło na niego największy od 1989 r. grant inwestycyjny o wysokości 14,2 mln zł.

Konferencja odbędzie się w dniu 19 maja 2010 roku  o godz. 11, sala 117 w budynku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy ul. Wspólnej 1/3 w Warszawie.

Austria, Kanada i Polska to trzej równorzędni partnerzy. Polskie satelity będą wchodzić w skład grupy lecących w formacji satelitów o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 7kg. Takie niewielkie satelity dzięki wykorzystaniu dokładnej stabilizacji w trzech osiach są w stanie wykonać dokładniejsze pomiary niż umożliwiają to teleskopy naziemne. Ich zadaniem będzie prowadzenie precyzyjnych pomiarów fotometrycznych aż 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie w trybie ciągłym przez kilka lat.

Polscy astronomowie to cenieni na świecie specjaliści  z zakresu astrosejsmologii. Ich wiedza teoretyczna poparta własnymi modelami komputerowymi do symulacji pulsacji gwiazd, powszechnie uważana  jest za 'state-of-art', tj. wedle wszelkich arkanów sztuki.

logo_brite_sW konferencji udział wezmą członkowie zespołu projektowego oraz dyrekcja tworzących konsorcjum instytutów PAN  - doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz i prof. Marek Sarna. W obecności licznych przedstawicieli środowiska naukowego i technologicznego znajdą się również goście specjalni m.in. przedstawiciele Ambasad Kanady i Austrii.

Planuje się ogłosić plebiscyt na imię dla pierwszego polskiego satelity.

Laureat Konkursu na projekt znaku graficznego i plakietki pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL  został już wyłoniony i będzie obecny na konferencji.

zdjęcie na górze strony: Model gabarytowo-termiczny BRITE, wykonany na Politechnice w Graz (źródło: Institute for Astronomy, University of Vienna)

 

Zachęcamy do zapoznania się z załączonym pakietem prasowym na: http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10051901

Poprawiony: wtorek, 22 czerwca 2010 11:57
 

Odwiedź nas na:

Start Media Serwis prasowy Pierwszy Polski Satelita Naukowy - inauguracja projektu
Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL