Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest obecnie zaangażowane w dwa projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej związane z procesem lądowania na Fobosie – księżycu Marsa.

W projekcie ESA REST (w konsorcjum z GMV Rumunia, AVS Wielka Brytania) CBK PAN odpowiada za kształtowanie dynamiki podwozia lądownika przez aktywne sterowanie.

Więcej …
Technologie Kosmiczne dla Polski Drukuj Email
poniedziałek, 07 lutego 2011 12:36

W siedzibie Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty poświęcone Programowi Transferu Technologii Kosmicznych.

Od kilkunastu miesięcy w Polsce realizowany jest program Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), umożliwiający wdrażanie do przemysłu technologii pierwotnie opracowanych na potrzeby misji kosmicznych.

Rozwiązania stosowane w przemyśle kosmicznym cechują się najwyższą jakością, ze względu na bardzo niekorzystne warunki, w jakich pracują. Są im stawiane wysokie wymagania dotyczące niezawodności, małej masy, wytrzymałości, wydajności, długości pracy. Wszystkie te cechy sprawiają, że technologie kosmiczne są bardzo atrakcyjne dla innych dziedzin gospodarki - górnictwa, energetyki, medycyny, również sportu.

„Warsztaty zostały zorganizowane w celu zapoznania polskich przedsiębiorców i instytucji z szansami i korzyściami, jakie niesie program”, mówi Jarosław Jaworski współorganizator warsztatów. „W Europie, przy pomocy sieci brokerów ESA przeprowadziła już ponad 200 udanych transferów, które skutkowały powstaniem wielu nowych, innowacyjnych firm bądź poprawiły funkcjonowanie obecnych. Niektóre technologie trwale zmieniły dziedziny, w których zostały zastosowane. Najbardziej popularnym przykładem jest współczesny bolid Formuły Pierwszej, zawierający szereg rozwiązań zaadoptowanych z francuskiej rakiety nośnej Ariane 5”.

Gościem specjalnym warsztatów był Frank Salzgeber, dyrektor biura Transferu Technologii ESA, który przedstawił szczegóły programu. Zagraniczni prelegenci z firm STFC Innovations i Mobzilli podzielili się swoimi doświadczeniami prezentując jak transfer spowodował wzrost innowacyjności oraz rozszerzył ofertę ich przedsiębiorstw. Została również zaprezentowana część polskiego dorobku technologicznego - penetratory kosmiczne dla misji europejskiego lądownika Rosetta oraz rosyjskiego Fobos-Grunt rozwijane w CBK PAN, jak i również technologia anten ARISS z Politechniki Wrocławskiej. Te ostatnie z powodzeniem zostały zainstalowane na europejskim module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej „Columbus” i umożliwiają kontakt astronautów z radioamatorami.

W warsztatach uczestniczyło ponad 70 przedstawicieli polskich firm i instytucji. Spotkanie zorganizowała spółka Astri Polska, działająca na rynku technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych. Astri Polska jest realizatorem Programu Transferu Technologii ESA w Polsce, pomagając właścicielom oraz biorcom technologii we wzajemnych kontaktach oraz pozyskaniu dofinansowania. Program Transferu jest również jednym ze sposobów na przygotowanie polskiego biznesu do współpracy z ESA przed pełnym przystąpieniem Polski do Agencji.

Warsztaty Poświęcone Programowi Transferu Technologii Kosmicznych

1
Warsztaty Poświęcone Programowi Transferu Technologii Kosmicznych
3
Warsztaty Poświęcone Programowi Transferu Technologii Kosmicznych
2
Warsztaty Poświęcone Programowi Transferu Technologii Kosmicznych

 
Start Technologie Promocja Technologie Kosmiczne dla Polski
Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL