Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
XIX Festiwal Nauki w Centrum Badań Kosmicznych Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 października 2015 10:58

Kosmiczna niedziela w CBK PAN – XIX Festiwal Nauki

20 września br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN miał miejsce Dzień Otwarty w ramach XIX Festiwalu Nauki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu było światło, w pokazach wykorzystaliśmy więc lasery. I to był strzał w dziesiątkę!

W tym roku zaprezentowaliśmy osiągnięcia Zakładu Geodezji Planetarnej, w skład którego wchodzą także jednostki poza Warszawą, m.in. Laboratorium Geodynamiczne w Książu oraz Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu. W obu tych placówkach do obserwacji wykorzystywane są urządzenia laserowe. W Borówcu znajduje się satelitarna stacja laserowa z jedynym w Polsce laserem, służącym do pomiarów odległości do satelitów (stacja laserowa Borówiec pracuje regularnie od 1988 roku). Natomiast w Książu laser jest źródłem światła dla próżniowego, długobazowego ekstensometru (30 m), który służy do pomiarów deformacji tektonicznych górotworu. Ponadto krótkobazowe interferometry, z laserowym źródłem światła, służą w klinometrach hydrostatycznych do bardzo precyzyjnych pomiarów zmian poziomu wody.

 

Dla młodzieży i dorosłych miłośników badań kosmicznych pracownicy Zespołu Geodezji Planetarnej przygotowali cztery wykłady:

-  dr hab. Marek Kaczorowski: „Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu”,

-  prof. dr hab. Jolanta Nastula: „Dlaczego Ziemia się kołysze?”,

-  dr Anna Świątek: „Na czym polega działanie GPS?”,

-  dr inż. Anna Foks-Ryznar: „Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo”.

 

Zakład Geodezji Planetarnej przygotował również pokazy dla dzieci w formie warsztatów: „Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?” poprowadzonego przez dr. hab. Marka Kaczorowskiego, kierownika Laboratorium Geodynamicznego w Książu, oraz „Strzelanie laserem do satelitów”, który poprowadził dr Paweł Lejba, kierownik Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu.

Pracowników Zakładu Geodezji Planetarnej wsparli dr Anna Wawrzaszek z Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki, która poprowadziła warsztaty pt. „Poznaj z nami Układ Słoneczny” oraz Alicja Głazek i Marcin Rudnicki z Centrum Informacji Kryzysowej, którzy odpowiadali za „Kosmiczne gry i zabawy”. Warsztaty były zorganizowane dla dzieci w wieku od lat trzech i cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych odkrywców.

Szacujemy, że w ciągu kilku godzin odwiedziło nas ponad 200 osób. Wielu odwiedzających brało udział w Festiwalu Nauki po raz pierwszy i na swoją pierwszą przygodę z Festiwalem wybrali właśnie Centrum Badań Kosmicznych PAN, co nas niezmiernie cieszy!

Koordynatorem tegorocznego Festiwalu Nauki był Kierownik Biblioteki CBK PAN, Paweł Z. Grochowalski. Oprawę graficzną i fotograficzną zapewniła Zenona Sawicka, a oprawę audiowizualną Michał Sawicki.

 

PROGRAM FESTIWAL NAUKI 2015

CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN - 20 września 2015 (niedziela)

godz. 10:00-15:30 

DLA DZIECI MŁODSZYCH I TROCHĘ STARSZYCH – II piętro

1. Kosmiczne gry i zabawy dla dzieci, godz. 10:00, 12:00, (od 3 lat),
prowadzący: mgr Natalia Głazek, mgr Marcin Rudnicki

2. Poznaj z nami Układ Słoneczny, godz. 11:00, 12:00, (od 3 do 10 lat),
prowadzący: dr Anna Wawrzaszek

3. Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?, godz. 12:00, (od 7 lat), prowadzący: prof. Marek Kaczorowski

4. Strzelanie laserem do satelitów, godz. 13:00, (od 8 lat),
prowadzący: dr Paweł Lejba

5. Mierzenie odległości przy pomocy laserów w praktyce, godz. 14:00, (od 8 lat), prowadzący: dr inż. Leszek Jaworski – odwołane z powodu choroby

DLA MŁODZIEŻY I STARSZYCH – WYKŁADY – II piętro

1. Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu, godz. 10:00, (od 12 lat), prowadzący: prof. Marek Kaczorowski,

2. Dlaczego Ziemia się kołysze?, godz. 11:30, (od 12 lat),
prowadzący: prof. dr hab. Jolanta Nastula

3. Na czym polega działanie GPS?, godz. 13:00, (od 15 lat),
prowadzący dr Anna Świątek

4. Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo, godz. 14:30, (od 15 lat),
prowadzący: dr inż. Anna Foks-Ryznar

Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2015 12:46
 
Start 19 Festiwal Nauki
Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL