Aktualności

W maju bieżącego roku Centrum Badań Kosmicznych PAN oficjalnie przystąpiło do Stowarzyszenia Europejskich Ośrodków Badań Kosmicznych (ESRE). Stowarzyszenie ESRE skupia czołowe ośrodki badań kosmicznych z Niemiec (DLR), Hiszpanii (INTA), Francji (ONERA), Włoszech (CIRA) czy  Holandii (NLR), które poprzez zintensyfikowaną współpracę oraz wspólne działania badawczo-rozwojowe wspiera rozwój innowacyjnej nauki i technologii jako filarów zwiększonej konkurencyjności w europejskim sektorze kosmicznym.

Więcej …
Tajemniczy obiekt WT1190F niedługo zagości w naszej atmosferze – co to znaczy? Drukuj Email
piątek, 06 listopada 2015 15:08

3 października br. w programie badawczym Catalina Sky Survey, w ramach którego poszukiwane są ciała niebieskie mogące zagrażać Ziemi, odkryto obiekt WT1190F.  Obiekt ten to ciało o rozmiarach rzędu kilku metrów.

Jest tymczasowym satelitą naszej planety i porusza się po bardzo wydłużonej orbicie, której apogeum jest większe niż odległość Ziemia – Księżyc. Okres obiegu WT1190F wokół Ziemi wynosi około 3 tygodnie. Przypuszcza się, z uwagi na jego małą gęstość wynoszącą około 0.1 gęstości wody, że jest to obiekt pochodzenia sztucznego np. fragment rakiety. Obliczenia orbity tego obiektu wskazują, iż prawdopodobnie wejdzie on w atmosferę Ziemi 13 listopada br. i prawdopodobnie spłonie całkowicie w atmosferze.

Wyniki przeprowadzonej w CBK PAN symulacji orbity tego obiektu w prostym modelu ruchu przedstawiono na poniższych rysunkach, które pokazują orbitę tego obiektu w dniach 1-13 listopada br.,  jak również jego odległość od Ziemi. Warto podkreślić, iż orbita WT1190F ze względu na jego małe rozmiary jest również zakłócana przez promieniowanie słoneczne, co utrudnia badanie ruchu tego ciała.

dr Paweł Wajer, CBK PAN

Rysunek 1. Rzut orbity trajektorii lotu WT1190F na płaszczyznę ekliptyki w dniach od 01.11.2015 do 13.11.2015. Niebieski okrąg na rysunku przedstawia rzeczywiste rozmiary Ziemi. Credit: Paweł Wajer, CBK PAN

2

Rysunek 2. Odległość WT1190F od Ziemi w dniach od 01.11.2015 do 13.11.2015. Pozioma linia niebieska oznacza promień Ziemi. Credit: Paweł Wajer, CBK PAN

Poprawiony: piątek, 06 listopada 2015 15:28
 
Start Aktualności Aktualności Tajemniczy obiekt WT1190F niedługo zagości w naszej atmosferze – co to znaczy?
Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL