Aktualności

21 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się wyjątkowa konferencja podsumowująca 5 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem konferencji była prezentacja zaangażowania polskiego sektora kosmicznego w badania nad przestrzenią kosmiczną, jak również wskazanie kierunków dalszego rozwoju branży, która jest jednym z kluczowych sektorów wzmacniających innowacyjność i konkurencyjność światowych gospodarek.

Więcej …
Najnowsza publikacja na temat pierwszych wyników dotyczących turbulencji, uzyskanych z sondy kosmicznej THEMIS Drukuj Email
poniedziałek, 11 stycznia 2016 10:08

We wrześniowym numerze Journal of Geophysical Research: Space Physics, Volume 120, Issue 9, ukazał się artykuł autorstwa prof. Wiesława Macka i dr Anny Wawrzaszek z Centrum Badań Kosmicznych PAN, napisany we współpracy z dr. D.G. Sibeck'iem z instytutu NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland, USA, pt. THEMIS observation of intermittent turbulence behind the quasi-parallel and quasi-perpendicular shocks.

 

Na podstawie pomiarów uzyskanych z pokładu sondy kosmicznej THEMIS ww. autorzy analizowali turbulencję w pobliżu fali uderzeniowej otaczającej naszą planetę. Wyniki pokazują, że turbulencja za ziemską falą uderzeniową  ma charakter intermitentny (przerywany) zwłaszcza wtedy, gdy pole magnetyczne jest lokalnie styczne do powierzchni tej fali uderzeniowej (quasi-perpenicular shock).

Link do publikacji: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2015JA021656/full

 

Prof. Wiesław Macek

Poprawiony: poniedziałek, 11 stycznia 2016 10:23
 
Start Z naszych badań Z naszych badań Najnowsza publikacja na temat pierwszych wyników dotyczących turbulencji, uzyskanych z sondy kosmicznej THEMIS
Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL