Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Misja PROBA-3 z udziałem naukowców z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN Drukuj Email
Aktualności
środa, 23 marca 2016 10:49

Od 2014 roku Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN (ZFS) jest zaangażowany w prace Zespołu Naukowego misji Proba-3. Misje z serii PROBA są niskobudżetowymi projektami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), których celem jest testowanie nowych rozwiązań technicznych przy okazji przeprowadzania eksperymentów naukowych. Proba-3 będzie czwartą misją z tej serii. W skład zespołu naukowego misji wchodzi wiele instytucji, m.in. z Polski, Rumunii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

Zadaniem ZFS jest szczegółowe opracowanie celów naukowych misji oraz koordynowanie prac wspomagających misję, takich jak modelowane światła rozproszonego, które będzie wpływać na uzyskane obrazy korony. ZFS zaangażował się również w prace związane z opracowaniem oprogramowania naukowego dla misji. Oprogramowanie to będzie służyło kalibracji i redukcji danych przesłanych na Ziemię oraz opracowaniu programów obserwacyjnych misji. Prace nad oprogramowaniem naukowym są koordynowane przez Royal Observatory of Belgium (ROB). ZFS odpowiada także za napisanie oprogramowania symulującego przyrząd; od fotonów padających na detektor po pakiety telemetryczne wysyłane na Ziemię.

Technologiczne wyzwanie, które stoi przed  misją PROBA-3 polega na bardzo precyzyjnym (z milimetrową dokładnością!) ustawieniu dwóch satelitów w odległości 150 m od siebie, tak aby jeden z nich mógł pełnić rolę „sztucznego księżyca” dla drugiego, przesłaniając tarczę Słońca. Głównym celem naukowym misji są obserwacje korony słonecznej w świetle widzialnym możliwe tylko dzięki przesłonięciu jasnej fotosfery Słońca przez jednego z satelitów. Start misji jest planowany w 2019 roku.

dr Marek Stęślicki

 

 

Redakcja: Joanna Pietrzak
Poprawiony: środa, 05 października 2016 11:51
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL