Aktualności

Prof. Karl Maria Alois Rawer zmarł 17 kwietnia br., krótko przed swoimi  105 urodzinami. Był pionierem w badaniach atmosfery i jonosfery Ziemi, wizjonerem aktywności w jonosferze i badaniach kosmicznych w XX wieku.  Zbudował model propagacji fal radiowych w jonosferze, który zapoczątkował rozwój łączności krótkofalowej na długich dystansach.

Więcej …
Lądownik Schiaparelli zbliżył się do Marsa Drukuj Email
Aktualności
wtorek, 18 października 2016 12:56

19 października 2016 lądownik Schiaparelli z misji ExoMars miał wylądować na Marsie. Misję ExoMars prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspólnie z Agencją Kosmiczną Federacji Rosyjskiej "Roskosmos".

 

 

Sonda ExoMars obejmuje orbiter TGO (Trace Gas Orbiter) oraz wspomniany już lądownik Schiaparelli. Start rakiety Proton wynoszącej satelitę ExoMars z Bajkonuru nastąpił 14 marca 2016. 16 października lądownik Schiaparelli oddzielił się od orbitera i wszedł w stan hibernacji. Podsystemy lądownika były ponownie aktywowane 3 dni później, przed wejściem w atmosferę Marsa - na wysokości 122 km nad powierzchnią planety i przy prędkości około 21 000 km/godz. Dzięki wykorzystaniu specjalnych spadochronów prędkość opadania została zmniejszona do 1650 km/godz. na wysokości 11 km, a następnie włączony aktywny system hamowania miał spowolnić ruch modułu aż do około 15 km/godz. (4 m/s). Lądowanie przewidziane było w rejonie Meridani Planum. Niestety, podczas procedury lądowania 15 sekund przed osiągnięciem powierzchni, stracono kontakt z modułem Schiaparelli.

Sonda TGO weszła na orbitę Marsa w październiku 2016 zgodnie z założeniami. Obserwacje naukowe przyrządów rozpoczną się nie wcześniej niż w maju 2017 (w zależności od rzeczywistego czasu trwania fazy aerodynamicznej na powierzchni Marsa) i będą trwały przez cały rok marsjański.

Polska przyłączyła się do programu ExoMars dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Naukowcy i inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali blok zasilania do kamery CaSSIS pracującej się na orbiterze TGO. Egzemplarz lotny tego bloku został wyprodukowany w polskiej firmie przemysłowej Creotech Instruments, gdzie znajduje się odpowiednia linia montażowa posiadająca certyfikat ESA. Finalne testy instrumentu oraz integracja z całym systemem kamery zostały przeprowadzone przez CBK PAN.

 

Edycja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: środa, 01 lutego 2017 10:27
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 62 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL