Aktualności

31 marca br. kończy się możliwość rejestracji i składania projektów w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II.  W związku z tym jeszcze raz zachęcamy wszystkich młodych miłośników astronomii i badań kosmicznych do wzięcia w nim udziału.

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi,  realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, w tym  Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konkurs skierowany do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat został podzielony na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers (patrz opis poniżej).

Więcej …
CBK PAN w projekcie Europlanet 2020 RI Drukuj Email
piątek, 03 lutego 2017 10:23

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w międzynarodowym projekcie Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI). W ramach projektu CBK PAN udostępnia dane i przygotowuje modele mające zastosowanie w symulacji jonosfery ziemskiej, które będą pomocne w budowaniu modeli jonosfery Marsa, Wenus, Saturna i Jowisza. Przygotowane modele w pierwszej kolejności będą wykorzystane do alertów radiacyjnych dla Marsa. Modele jonosferyczne i atmosferyczne znajdą zastosowanie praktyczne w systemie HelgeoSSA, przeznaczonym dla cywilnych europejskich użytkowników SBAS, zaś system alertów może być wykorzystany w prognozowaniu stanów zaburzenia jonosfery.

Projekt Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI) jest odpowiedzią na wyzwania stojące wobec współczesnej planetologii. Wprowadza otwarty dostęp do danych badawczych, modeli i zasobów opracowanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Zapewnia również dostęp do zasobów czołowych laboratoriów zorientowanych na symulacje warunków na obiektach kosmicznych, takich jak Mars, Europa i Tytan, oferując środowisko „wirtualnego dostępu”, łączące w sobie dostępne dane i metody wizualizacji, pomocne w zrozumieniu środowiska planetarnego.

Więcej informacji pod adresem: http://www.europlanet-2020-ri.eu/

 

 

Projekt Europlanet 2020 RI  jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w programie ramowym Horyzont 2020 w zakresie badań naukowych oraz innowacji. Nr umowy 654208.

“Europlanet 2020 RI has received funding from the European Union's Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No. 654208”

 Łukasz Tomasik

 

Redakcja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: piątek, 03 lutego 2017 10:26
 
Start Aktualności Aktualności CBK PAN w projekcie Europlanet 2020 RI
Naszą witrynę przegląda teraz 134 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL