Aktualności

W dniach 12-15 kwietnia 2016r. w siedzibie Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyły się półfinały międzynarodowego konkursu ODYSSEUS II. Uczniowie i studenci z Polski, Litwy oraz Łotwy rywalizowali o skomputeryzowane teleskopy oraz wyjazd do Belgii na finały 5 lipca br.

Więcej …
Polska Strategia Kosmiczna przyjęta Uchwałą Rady Ministrów Drukuj Email
wtorek, 21 lutego 2017 14:27

17 lutego br. w Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Polskiej Strategii Kosmicznej. W dokumencie czytamy: „Polski sektor kosmiczny od kilku lat notuje bardzo dynamiczny wzrost. Jest to branża wysokiej technologii o charakterze niszowym, która może przyczynić się do osiągnięcia podstawowego celu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji”. W wizji Polskiej Strategii Kosmicznej „Sektor kosmiczny jest ważnym elementem polskiej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności, a jego powiązania z innymi obszarami gospodarki sprzyjają zwiększaniu ich konkurencyjności.”

Centrum Badań Kosmicznych PAN wniosło swój skromny udział w powstanie niniejszego dokumentu. Polityka naukowa oraz rozwoju technologii kosmicznej naszego instytutu jest w pełni zgodna z założeniami strategii, w szczególności rozwijamy współpracę międzynarodową, m.in. z Chinami w ramach chińskiej misji do Księżyca, budujemy małe satelity oraz instrumenty kosmiczne, kształcimy wykwalifikowane kadry dla całego sektora kosmicznego w Polsce, potwierdzamy naszymi wynikami naukowymi naszą silną pozycję w kraju i na świecie, a opracowywane w Centrum techniki i technologie są aplikowane przez polskie i europejskie przedsiębiorstwa.

Uchwała Rady Ministrów ws. Polskiej Strategii Kosmicznej wchodzi w życie w dniu 18 lutego br., czyli dzień po publikacji w Monitorze Polskim. Koordynację Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) powierzono ministrowi odpowiedzialnemu za sprawy gospodarki, aktualnie Ministrowi Mateuszowi Morawieckiemu. Przyjęty akt prawny opisany jest na 50 stronach i dotyczy lat 2017-2030. 

Informacja prasowa Ministerstwa Rozwoju: http://www.mr.gov.pl/media/33324/PolskaStrategiaKosmiczna_rzad_informacjaprasowa.pdf

Uchwała nr 6 Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 2017 r. w sprawie przyjęcia Polskiej Strategii Kosmicznej: http://www.monitorpolski.gov.pl/MP/2017/203

Poprawiony: wtorek, 21 lutego 2017 14:27
 
Start Aktualności Aktualności Polska Strategia Kosmiczna przyjęta Uchwałą Rady Ministrów
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL