Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli serdecznie zapraszają nauczycieli na konferencję Interdyscyplinarne nauczanie przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, która odbędzie się 7 października br. w MSCDN, Wydział w Siedlcach.

Więcej …
Pomyślne testy OPS-SAT: mały satelita - wielkie zamierzenia Drukuj Email
piątek, 19 maja 2017 12:36

Pod koniec kwietnia br. w siedzibie ESA/ESOC w Darmstadt zostały zakończone testy modelu inżynierskiego satelity OPS-SAT, budowanego przy udziale m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Testy wypadły pomyślnie i potwierdziły poprawną komunikację satelity z systemem sterowania w centrum kontroli misji w ESOC. Ponieważ OPS-SAT, jako europejska innowacyjna misja satelitarna, ma służyć m.in. do testowania na orbicie nowych protokołów komunikacyjnych, te prace kontrolne były niezwykle istotne dla całego eksperymentu.

CBK PAN jest odpowiedzialne za budowę jednego z dwóch kluczowych ładunków użytecznych satelity, czyli konwertera protokołów CCSDS. Jest to pierwszy przypadek budowania podsystemu do satelity klasy CubeSat w naszym Instytucie, przy czym warto zaznaczyć, że w projekcie wykorzystywane są doświadczenia z prac przy nanosatelitach BRITE-PL. W trakcie prac nad konstrukcją konwertera CCSDS wdrażane są innowacyjne pomysły, zmniejszając koszt drogich komponentów kwalifikowanych do pracy w kosmosie, poprzez zastąpienie ich elektronicznymi komponentami klasy przemysłowej po wcześniejszych testach m.in. funkcjonowania pod wpływem promieniowania.

Należy zwrócić uwagę, że projekt jest przykładem udanej współpracy CBK PAN z firmami prywatnymi: oprogramowanie konwertera CCSDS jest projektowane przez polską firmę przemysłową Creotech Instruments. Polski duet CBK PAN-Creotech zyskuje uznanie zarówno u kierownika projektu, Otto Koudelki (TU Graz), jak i oficera technicznego koordynującego projekt ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej, Davida Evansa.

Start rakiety z satelitą OPS-SAT zaplanowany jest na rok 2018. Możliwe jednak, że taki sam konwerter CCSDS poleci na orbitę więcej niż raz, gdyż kolejne misje nanosatelitarne zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu urządzenie.

 

Więcej o projekcie OPS-SAT na stronach ESA: http://www.esa.int/Our_Activities/Operations/OPS-SAT

 

Na zdjęciu: podsystemy satelity OPS-SAT w czasie testów SVT w ESA ESOC, m.in. polskiej produkcji konwerter CCSDS z adapterami i EGSE (prawa do zdjęcia: TU Graz).

 

Małgorzata Michalska

Redakcja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: piątek, 19 maja 2017 12:40
 
Start Aktualności Aktualności Pomyślne testy OPS-SAT: mały satelita - wielkie zamierzenia
Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL