Aktualności

W poniedziałek, 14 marca 2016, z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta z sondą ExoMars. Na pokładzie sondy znajduje się lądownik Schiaparelli oraz orbiter TGO (Trace Gas Orbiter).

Więcej …
XL-lecie CBK PAN Drukuj Email
piątek, 19 maja 2017 12:48

6 czerwca 2017 odbędzie się uroczystość 40-lecia Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Program uroczystości przewiduje:

- wystąpienie Dyrektora CBK PAN prof. dr hab. Iwony Stanisławskiej,

- wykład ks. prof. Michała Hellera „Człowiek we Wszechświecie – Wszechświat w Człowieku”,

- wręczenie odznaczeń,

- koncert Chóru Akademickiego WAT,

- sesję wspomnieniową, pokaz zdjęć i filmów z historii CBK PAN,

- spotkanie towarzyskie.

Centrum Badań Kosmicznych PAN to instytut jedyny w swoim rodzaju. Od momentu powstania CBK PAN w roku 1977 grupy badawcze i inżynierskie aktywnie uczestniczą w licznych eksperymentach prowadzonych w ramach międzynarodowych misji kosmicznych (do tej pory ponad 80). Współpracujemy z agencjami kosmicznymi na całym świecie, głównie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), a także z Rosyjską Agencją Kosmiczną (Roskosmos), agencjami kosmicznymi  Chin, Indii czy Japonii.

W CBK PAN zostały zaprojektowane i zbudowane instrumenty naukowe, pracujące w największych misjach ESA, takich jak:  Rosetta, Cassini-Huygens, Mars-Express, Venus-Express, Integral, Herschel, Exo-Mars, Bepi-Colombo czy Solar Orbiter.

W latach 2010-2013 w Instytucie powstały dwa pierwsze polskie naukowe satelity astronomiczne BRITE PL – „Lem” i „Heweliusz” we współpracy z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN i partnerami z Kanady i Austrii. Centrum jest także jednym z liderów przygotowania polskich, większych satelitów o naukowym, aplikacyjnym i wojskowym zastosowaniu.

Bierzemy aktywny udział w realizacji europejskich innowacyjnych misji satelitarnych. Jedną z nich jest Proba-3, która będzie pierwszą na świecie misją weryfikującą technologię precyzyjnych lotów w formacji (konstelacji satelitów). Inną innowacyjną misją jest projekt OPS-SAT, który pozwoli przetestować zupełnie nowe technologie w sferze operowania satelitami.

Główne kierunki prac naukowo-badawczych w CBK PAN stanowią:

- fizyka Słońca (oddział we Wrocławiu),

- badanie planet i małych ciał Układu Słonecznego,

- fizyka przestrzeni międzyplanetarnej i astrofizyka,

- fizyka plazmy,

- geodezja planetarna i geodynamika,

- obserwacje Ziemi.


Nowe kierunki aktywności CBK PAN to także zastosowania technik satelitarnych w wykorzystaniu nawigacji satelitarnej i obserwacji Ziemi w sytuacjach kryzysowych (Centrum Informacji Kryzysowej) czy też tworzenie zintegrowanych aplikacji oraz udział w światowych programach dotyczących ostrzegania i zapobiegania zagrożeniom kosmicznym.

Częścią Centrum jest Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem, w którym prowadzone są obserwacje laserowe satelitów, utrzymywana jest geodezyjna stacja referencyjna GPS oraz Polska Atomowa Skala Czasu, wspomagająca także system Galileo.

 
Start O nas XL-lecie CBK PAN
Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL