Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało nagrodzone prestiżowym tytułem Najwyższa Jakość Quality International 2017. Wyróżnienie przyznano w kategorii QI SERVICES za produkt: zasilacze do zastosowań w aparaturze satelitarnej.

Więcej …
Półfinały konkursu Odysseus II Drukuj Email
poniedziałek, 05 czerwca 2017 13:21

W dniach 4-7 czerwca br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie odbędą półfinały konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Oddysseus II. Finaliści krajowej edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji spędzą w Warszawie cztery dni pełne zajęć związanych z kosmosem.

 

Zwycięzcy półfinałów przechodzą do finału konkursu w Tuluzie i zawalczą o wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou) oraz staże w sektorze kosmicznym.

Do warszawskich półfinałów dostali się:

 

W kategorii Pioneers (Uczniowie, 14 – 19 lat)

- Eglė Račkaitytė, Irmantas Račaitis, Viktorija Vaitkevičiūtė oraz ich nauczyciel Rigonda Skorulskienė z Liceum Jezuitów Kaunas (Kowno, Litwa)
- Mikus Lācis, Kārlis Leilands oraz ich nauczyciel Adrejs Sālzirnis z Jelgavas Spīdolas ģimnāzija (Jelgava, Łotwa)
- Michał Bujniewicz, Daniel Górniak, Grzegorz Maj oraz ich nauczyciel Małgorzata Oszmaniec Czajkowska z LO VI im. Tadeusza Reytana, Warszawa.
- Aniela Kosek, Kacper Pawlak, Michał Drętkiewicz oraz ich nauczyciel Roman Rumianowski z LO im. Marsz. Małachowskiego, Płock.
- Piotr Michalski Bartosz Tchorowski Kamil Bokisz oraz ich nauczyciel Waldemar Grabowski z III Liceum Ogólnokształcące im. Prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze
- Wojciech Koszelski, Mikołaj Madej, Bartosz Polak oraz ich nauczyciel Robert Kagan z  Gimnazjum nr. 2 w Mielcu
- Maciej Ciszewski, Cezary Troska, Piotr Moska oraz ich nauczyciel Tomasz Andreasik z Liceum Ogólnokształcące nr. 12 we Wrocławiu
- Radosław Paluch, Jakub Brach, Bartosz Gawroński oraz ich nauczyciel  Jolanta Wadowska z SZSP "Ks. Bosko" w Świętochłowicach
- Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z pracą pod tytułem „Sky is no limit”
- Piotr Skoczylas z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tylułem Nuklearne Termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych
- Adam Tuźnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pracą pod tyułem Obce światy w nowym świetle.
- Przemysław Gryt z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tytułem „Knowledge against fire”
- Έλενα Δαβερώνη (Elena Daveroni) z  Grecji z pracą pod tytułem „Ανάπτυξη Διαστημικής Έρευνας : Περιβαλλοντικές Συνέπειες” (Rozwój badań kosmicznych: skutki środowiskowe)
- Chantebel Clément oraz Comby Léopold z Francji z pracą pod tytułem “Egeus : à la découverte des mers de Titan” (Egeus, badanie mórz Tytana)

W kategorii Explorers (Studenci, 17 – 22 lata)

Najlepsze prace wybierze 9-osobowe jury:

- prof. Barbara Popielawska, CBK PAN - Przewodnicząca
- Ausma Bruņeniece, nauczycielka Fizyki i Astronomii z Łotwy - Wiceprzewodnicząca
- dr hab. Romualda Lazauskaitė, adiunkt, Lithuanian University of Educational Sciences
- dr hab. Stanisław Lewiński, prof. CBK PAN
- dr inż. Piotr Orleański, z-ca dyr. ds. rozwoju CBK PAN
- dr Magdalena Sroczyńska-Kożuchowska, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
- dr. hab. Beata Wielgus-Kutrowska, Uniwersytet Warszawski
- dr Paweł Wajer, CBK PAN

Informacje o projekcie:

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi, realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, między innymi przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat i został podzielony na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers.

Projekt edukacyjny Odysseus II finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020 Research and Innovation, numer grantu 640218. Jest to rozszerzona wersja projektu pilotażowego prowadzonego w latach 2011 – 2013. Konsorcjum projektu składa się z 14 partnerów i 4 instytucji wspomagających z 11 europejskich krajów. Koordynatorem projektu na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konkurs w Polsce odbywa się pod patronatem MEN oraz MNiSW.

 

Kontakt dla mediów i prasy:
Marcin Nasiłowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zobacz wideo:
http://www.odysseus-contest.eu/wp-content/uploads/2015/05/odysseus_720p.mp4

Profil fb konkursu Odysseus (ang.)
https://www.facebook.com/OdysseusContest/

 
Start Aktualności Aktualności Półfinały konkursu Odysseus II
Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL