Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Seminarium, 7 grudnia 2017 Drukuj Email
Seminaria Instytutowe
środa, 06 grudnia 2017 12:32

Uprzejmie zapraszamy  na seminarium fizyki kosmicznej w czwartek 7 grudnia  2017,  o godz. 14 w sali im. prof. Stefana Piotrowskiego na II p.

mgr Artur Janda

"Kolaps magnetyczny, osobliwości i krzywe eliptyczne" 

 

Abstrakt:
Powstawanie osobliwości w równaniach ewolucyjnych jest jednym z najbardziej fascynujących zagadnień fizyki matematycznej o głębokich konsekwencjach zarówno w matematyce jak i w fizyce.  W trakcie seminarium krótko nakreślę kilka kluczowych problemów otwartych oraz wspomnę o kilku już rozwiązanych.  W głównej  mierze zagadnienie powstawania osobliwości w teoriach fizyki plazmy pozostaje niejasne, a tym bardziej jego znaczenie fizyczne. Między innymi, zrozumienie zjawiska rekoneksji magnetycznej musi obejmować głęboki wgląd w te kwestie.  Niektóre wyniki wskazują na powszechność pojawiania się osobliwości.  W najprostszym ujęciu te zagadnienia można zilustrować w kontekście samopodobnego kolapsu magnetycznego w magnetohydrodynamice Halla oraz w magnetohydrodynamice elektronowej. Głównym narzędziem będzie tu teoria krzywych eliptycznych, której podstawowe pojęcia  zostaną zwięźle przedstawione.

Program kolejnych seminariów:

14 grudnia 2017
mgr Przemysław Figura
„Rekoneksja magnetyczna jako niestabilność w przepływach plazmy”

21 grudnia 2017
dr Sylwia Nasiłowska
(Instytut Lotnictwa)
"Zastosowanie teledetekcji w poszukiwaniu oznak życia w przestrzeni kosmicznej"

PRZERWA ŚWIĄTECZNA

w czwartki od 11 stycznia do  1 lutego 2018
Sprawozdania doktorantów

ZAPRASZAMY!

 
Start Seminaria Instytutowe Seminarium, 7 grudnia 2017
Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL