Aktualności

W dniach 13-14 grudnia 2017 br. Sieć Punktów Kontaktowych COSMOS2020 oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy wsparciu Komisji Europejskiej organizują Międzynarodowy Dzień Informacyjny i spotkania brokerskie w obszarze Przestrzeń Kosmiczna w Programie HORYZONT 2020.

Więcej …
Seminarium, 7 grudnia 2017 Drukuj Email
Seminaria Instytutowe
środa, 06 grudnia 2017 12:32

Uprzejmie zapraszamy  na seminarium fizyki kosmicznej w czwartek 7 grudnia  2017,  o godz. 14 w sali im. prof. Stefana Piotrowskiego na II p.

mgr Artur Janda

"Kolaps magnetyczny, osobliwości i krzywe eliptyczne" 

 

Abstrakt:
Powstawanie osobliwości w równaniach ewolucyjnych jest jednym z najbardziej fascynujących zagadnień fizyki matematycznej o głębokich konsekwencjach zarówno w matematyce jak i w fizyce.  W trakcie seminarium krótko nakreślę kilka kluczowych problemów otwartych oraz wspomnę o kilku już rozwiązanych.  W głównej  mierze zagadnienie powstawania osobliwości w teoriach fizyki plazmy pozostaje niejasne, a tym bardziej jego znaczenie fizyczne. Między innymi, zrozumienie zjawiska rekoneksji magnetycznej musi obejmować głęboki wgląd w te kwestie.  Niektóre wyniki wskazują na powszechność pojawiania się osobliwości.  W najprostszym ujęciu te zagadnienia można zilustrować w kontekście samopodobnego kolapsu magnetycznego w magnetohydrodynamice Halla oraz w magnetohydrodynamice elektronowej. Głównym narzędziem będzie tu teoria krzywych eliptycznych, której podstawowe pojęcia  zostaną zwięźle przedstawione.

Program kolejnych seminariów:

14 grudnia 2017
mgr Przemysław Figura
„Rekoneksja magnetyczna jako niestabilność w przepływach plazmy”

21 grudnia 2017
dr Sylwia Nasiłowska
(Instytut Lotnictwa)
"Zastosowanie teledetekcji w poszukiwaniu oznak życia w przestrzeni kosmicznej"

PRZERWA ŚWIĄTECZNA

w czwartki od 11 stycznia do  1 lutego 2018
Sprawozdania doktorantów

ZAPRASZAMY!

 
Start Seminaria Instytutowe Seminarium, 7 grudnia 2017
Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL