Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Profesor Włodek Kofman wyróżniony przez Francuską Akademię Nauk Drukuj Email
poniedziałek, 17 grudnia 2018 11:51

Profesor Włodek Kofman został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

W uzasadnieniu decyzji Akademia podała, że nagroda stanowi dowód uznania za wkład w badania Marsa i komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko, których dokonano za pomocą radarów niskiej częstotliwości MARSIS (misja kosmiczna Mars Express) i CONSERT (misja kosmiczna Rsetta). W szczególności podkreślone zostało nowatorskie zastosowanie tomografii radarowej do badania wnętrza komet. Profesor Kofman jest kierownikiem (principal investigator) zespołu naukowego eksperymentu CONSERT, oraz członkiem (co-investigator) zespołu naukowego eksperymentu MARSIS.

Nagroda im. André Lallemanda (Prix Lallemand) przyznawana jest co trzy lata. Honoruje wybitnych naukowców za prace z różnych dziedzin astronomii, preferując te badania, które mogą mieć zastosowane także w innych dziedzinach nauki. Nazwanie nagrody nazwiskiem francuskiego badacza André Lallemanda (1904-1978) upamiętnia jego pionierski wkład  w zastosowanie fotopowielaczy w obserwacjach astronomicznych.

Prof. Kofman jest członkiem Zakład Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN i jednocześnie dyrektorem do spraw badań w Institut de Planétologie et d'Astrophysique w Grenoble. Od roku 2010 jest honorowym członkiem Royal Astronomical Society. Imieniem profesora nazwana została planetoida (13368) Wlodekofman.

Prof. Kofman w czasie wręczania Nagroda im. André Lallemanda. Fot. Académie des sciences / YouTube.

Prof. Kofman w czasie wręczania Nagroda im. André Lallemanda. Fot. Académie des sciences / YouTube.

 

Edycja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: środa, 16 stycznia 2019 15:12
 
Start Aktualności Aktualności Profesor Włodek Kofman wyróżniony przez Francuską Akademię Nauk
Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL