Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Badania i rozwój

Centrum Badań Kosmicznych PAN, utworzone w 1976 roku, rozpoczęło działalność 1 stycznia roku 1977.

Era kosmiczna, zapoczątkowana na świecie startem Sputnika-1 w październiku 1957 roku, kończyła wtedy swoje pierwsze dwudziestolecie i utworzenie CBK według zamysłu ówczesnych władz PAN miało skoordynować i zintensyfikować polski w niej udział.

Centrum  prowadzi badania w zakresie fizyki przestrzeni wokółziemskiej i międzyplanetarnej, fizyki Słońca i ciał Układu Słonecznego, a także globalnej geodynamiki i geodezji planetarnej.

Działalność badawcza jest  ukierunkowana na tworzenie podstaw naukowych niezbędnych do projektowania i budowy satelitarnych instrumentów oraz  realizacji satelitarnych misji badawczych i aplikacyjnych.

Prowadzone są także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych.

Symbolicznym potwierdzeniem sukcesu w  wypełnianiu statutowych zadań CBK jest nasz udział w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu kosmicznym jakim była misja satelitarna Huygens do Tytana, księżyca Saturna. Lądownik  Huygens osiadł na Tytanie 14 stycznia 2005 roku, po ponad 7 latach podróży do Saturna na pokładzie sondy Cassini.

Wyniki naszych najbardziej spektakularnych osiągnięć badawczych  można znaleźć w naszej witrynie na stronach:

Serwisu prasowego Centrum: http://press.cbk.waw.pl/

oraz w zakładkach:

Nasze badania  |  Aktualności

Start Badania i rozwój
Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL