Aktualności

Planetoida 2012 TC4, małe ciało niebieskie o średnicy szacowanej na kilkanaście metrów, została odkryta 4 października 2012 roku w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System).

Więcej …
Z naszych badań

O naszych badaniach informujemy także poprzez notatki prasowe, które umieszczane są w wersji skróconej i rozszerzonej.Pierwszy Polski Satelita Naukowy: BRITE-PL Drukuj Email

Pismem z dnia 20 lipca zostaliśmy poinformowani, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło patronat honorowy nad projektem "Pierwszy Polski Satelita Naukowy: BRITE-PL". Pani Minister prof. Barbara Kudrycka gratuluje cennej inicjatywy i życzy powodzenia w organizacji przedsięwzięcia.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 13:57
Więcej…
 
Satelity pomagają walczyć z powodzią Drukuj Email
Mapa satelitarna obszaru Świniar, wykonana na podstawie zdjęć radarowych z satelity COSMO-SkyMed o rozdzielczości 5 m na piksel, na tle zdjęć optycznych z satelity FORMOSAT-2, wykonanych z rozdzielczością 2 m na piksel. Mapy tego typu są podstawą analiz przeprowadzanych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. (Źródło: SAFER) Analiza zdjęć satelitarnych z terenów zalanych w dorzeczu Wisły i Odry, prowadzona na bieżąco przez grupę pracowników Centrum Badań Kosmicznych PAN, pozwala lepiej koordynować pracę ratowników i skraca czas walki ze skutkami powodzi.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 14:09
Więcej…
 
Pierwszy Polski Satelita Naukowy - inauguracja projektu Drukuj Email
Model gabarytowo-termiczny BRITE, wykonany na Politechnice w Graz (źródło: Institute for Astronomy, University of Vienna) Polscy inżynierowie dzięki wykorzystaniu nanosatelitów pomogą w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki
Instytuty PAN - Centrum Badań Kosmicznych  i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika w ramach międzynarodowego projektu BRITE, skrót od „BRIght Target Explorer Constellation” zbudują nanosatelitę - pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 14:05
Więcej…
 
Kosmiczna Wstęga – zapowiedź nowego etapu w wędrówce Układu Słonecznego przez Galaktykę? Drukuj Email

Czy Słońce wkrótce wniknie do wnętrza obłoku materii międzygwiazdowej o temperaturze miliona stopni?

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w artykule opublikowanym w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma Astrophysical Journal Letters sugerują, że zbliżanie się naszego układu planetarnego do granicy takiego obłoku dobrze wyjaśnia naturę Wstęgi – rozcinającej niebo struktury w kształcie pierścienia, odkrytej w zeszłym roku przez satelitę IBEX.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 13:58
Więcej…
 


Strona 4 z 4
Start Z naszych badań
Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL