Seminarium Instytutu Geofizyki PAN Print E-mail
Other events
Monday, 22 November 2010 13:03

Zapraszamy na  seminarium Instytutu Geofizyki PAN

MODELE W GEOFIZYCE,

Referat p.t. "Zastosowanie Stochastycznej Funkcji Przejścia w hydrologii" wygłosi dr hab. Renata Romanowicz, prof. PAN z Instytutu Geofizyki PAN.

Abstrakt: 

Stochastyczna Funkcja Przejścia jest prostym przekształceniem liniowym, którego główną zaleta jest możliwość zastosowania efektywnych statystycznie metod identyfikacji struktury i estymacji parametrów. Oprócz estymowanych parametrów, podejście to umożliwia również estymacje niepewności  predykcji. Na wykładzie przedstawione zostanie zastosowanie tego podejścia do modelowania procesów opad – odpływ oraz przepływów w rzece. W celu uzyskania liniowej dynamiki procesów zastosowane będzie nieliniowe przekształcenie zmiennych wejściowych. Przedyskutowane zostaną problemy związane z przekształceniem zmiennych oraz zasady podejścia mechanistycznego do modelowania opartego na danych. Kolejnym poruszanym problemem będzie asymilacja danych na bieżąco, za pomocą filtru Kalmana zastosowana do predykcji przepływu w celu ostrzegania przeciw-powodziowego.

Spotkanie rozpocznie się we środę 24 listopada o godz. 11:00 w sali 106c, w Instytucie Geofizyki PAN, ul. Ks. Janusza 64, Warszawa.

Serdecznie zapraszamy,

Zbigniew Czechowski i Mariusz Białecki

Last Updated on Tuesday, 01 February 2011 13:50
 
Start Inne Seminarium Instytutu Geofizyki PAN
We have 14 guests online
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL