15 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - 28 maja 2011r. Print E-mail
Tuesday, 10 May 2011 13:02

"Wolność"

Jak zawsze publiczność nie zawiodła i na XV Pikniku Naukowym. Było na szczęście chłodniej niż w zeszłym roku. Nasz namiot odwiedziły rzesze piknikowiczów, spędzając z nami chwilkę, albo zatrzymując się na trochę dłużej. Zauważyliśmy nawet wielkich miłośników rozmów z nami,  którzy byli u nas ponad godzinę.... Stali bywalcy też nie zawiedli.   Stanowiska CHOMIKa i BRITE'a były nieustannie oblegane, "pogoda kosmiczna" cieszyła się wielkim powodzeniem. Nauka przez zabawę, czyli oferta dla młodszych widzów: "aktywne Słońce", puzzle i malowanki dla najmłodszych - też były trafionymi pomysłami. Szkoda, że zabrakło nam funduszy na większe ilości materiałów do zabawy, z drugiej strony nie spodziewaliśmy się, że na przykład "odtwarzanie" fotosfery Słońca z plamami słonecznymi spotka się z tak wielkim zainteresowaniem w pierwszych trzech godzinach trwania pikniku. 
Serdecznie zapraszamy za rok.

nasze pokazy:

1. Nasze kapryśne Słońce

cykl aktywności słonecznej: plamy na Słońcu, rozbłyski, wybuchy, protuberancje…

prezentacja tych zjawisk słonecznych, które są dla nas, Ziemian, szczególnie ważne, połączona z obserwacjami tarczy słonecznej (jeśli będzie pogoda);

zabawa: „Piegowate Słońce”

2. Zapraszamy na prognozę pogody… kosmicznej

pogoda kosmiczna - czym jest, jak i dlaczego ją prognozujemy

o pogodzie kosmicznej, tak jak i o tej „tradycyjnej”, najwięcej mówimy wtedy, gdy stwarza problemy - a jest ich niemało. To od jej warunków zależy praca satelitów i działanie linii przesyłowych wysokiego napięcia, zdrowie astronautów przebywających w Kosmosie i pilotów samolotów;

pokażemy pracę Centrum Ostrzegawczego i możliwości zapobiegania szkodliwym skutkom aktywności Słońca

3. BRITE-PL - pierwszy polski satelita naukowy

sekrety powstawania nanosatelity BRITE-PL

prezentacja satelity BRITE-PL, który ma służyć do prowadzenia obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce i będzie polskim udziałem w międzynarodowym programie BRIght Target Explorer Constellation (BRITE)

4. Marsjański CHOMIK

misja do Fobosa

demonstracja działania Chomika - przyrządu przeznaczonego do prac i badań geologicznych w warunkach mikrograwitacji; już w przyszłym roku poleci on na lądowniku misji Fobos-Grunt w kierunku Marsa i pobierze próbkę gruntu jednego z marsjańskich księżyców, Fobosa; za trzy lata próbka trafi na Ziemię! 

Last Updated on Tuesday, 07 June 2011 11:01
 
Start Science Promotion Scinence Picnics 15 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - 28 maja 2011r.
We have 6 guests online
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL