PEARL Print E-mail

pearlpearl2

 

PEARL (Port Environmental Information Collector),  to projekt badawczy Komisji Europejskiej, którego głównym zadaniem jest stworzenie platformy dla zarządzania środowiskiem portowym, wykorzystującej i integrującej dane satelitarne, lotnicze oraz dane z pomiarów in situ.

W odróżnieniu od poprzednich projektów UE, które koncentrowały się głównie na naukowych aspektach monitoringu strefy portowej, Pearl skupia się na potrzebach użytkowników, różnych w zależności od położenia geograficznego portu. Innowacyjność projektu polega na jego  wszechstronności (łączeniu badań naukowych z ich wykorzystaniem w praktyce działalności portowej) oraz synergii między różnorodnymi danymi satelitarnymi.

 

 

Aby osiągnąć zamierzony cel w ramach projektu:pearl3

- zaprezentowano możliwości zastosowania systemów satelitarnych
w monitoringu portów i stref przybrzeżnych

- przeprowadzono serie wywiadów z przedstawicielami portów
europejskich na temat obecnego oraz przyszłego wykorzystania
technik satelitarnych w zarządzaniu portami

- określono profil portów morskich oraz ich zapotrzebowanie na dane
dotyczące środowiska

- dokonano przeglądu istniejących danych satelitarnych, lotniczych 
i danych in situ oraz stworzono modele ich efektywnej integracji.

Przykład możliwości wykorzystania technik satelitarnych do monitoringu portów i stref przybrzeżnych. Obraz satelitarny został wykonany w mikrofalowym paśmie promieniowania elektromagnetycznego przez satelitę ENVISAT. Bardzo wyraźnie widać na nim wyciek ropy z tankowca Prestiż w pobliżu wybrzeży północnej Hiszpanii, który rozpoczął się podczas sztormu 13 listopada 2002 roku.

Centrum Badań Kosmicznych PAN aktywnie uczestniczy w pracach projektu PEARL, między innymi poprzez jego promowanie w portach europejskich oraz przygotowanie planu jego wdrożenia w praktyce.

Last Updated on Monday, 17 May 2010 14:22
 
Start
We have 7 guests online
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL