Aktualności

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł dzisiaj statek Dragon z instrumentem DESIS na pokładzie. Urządzenie posłuży do satelitarnych obserwacji Ziemi aż w 235 kanałach spektralnych. W jego realizacji brali udział inżynierowie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej …
XXI Festiwal Nauki w Centrum Badań Kosmicznych PAN Drukuj Email
wtorek, 17 października 2017 18:03

W niedzielę 1 października br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbył się Dzień Otwarty w ramach XXI edycji Festiwalu Nauki. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu była rzeka Wisła. W CBK PAN od wczesnych godzin porannych zaprezentowano serie wykładów, prelekcje tematyczne oraz gry strategiczne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady specjalistów Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, którzy przedstawili blisko czterdziestu uczestnikom Festiwalu polski system zarządzania kryzysowego, ratownictwa i ochrony ludności, jak również omówili metody, dzięki którym teledetekcja satelitarna i lotnicza może ten system wspomagać. Oprócz czysto teoretycznych prelekcji zaprezentowano również przykłady z praktycznej działalności CIK, pokazano różne zastosowania technik satelitarnych i nowych technologii w procesie wspomagania dowodzenia i zarządzania akcją ratunkową. Ciekawostką dla uczestników Dnia Otwartego w CBK PAN okazała się gra decyzyjna pod tytułem: „Powódź i ewakuacja”. Wcielając się w rolę członków miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz zarządców Punktu zbiórki, ewidencjonowania oraz ewakuacji osób przemieszczonych, należało określić i zaplanować miejsca tymczasowego zakwaterowania ludności przemieszczonej czy zaangażować w odpowiedni sposób społeczność lokalną (tzw. spontaniczny wolontariat) w akcję ratunkową. Szczególną atrakcję stanowiła zdalna koordynacja działań pomiędzy uczestnikami przy użyciu łączności radiowej.

Inną tematykę poruszały wykłady dotyczące planetoid i skutków ich upadków na Ziemię, oraz szczególnej roli mediów w aspekcie informowania o takich zjawiskach. Zaprezentowano współczesny obraz populacji planetoid znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, w szczególności tych potencjalnie niebezpiecznych, pokazano jak tworzą się kratery uderzeniowe i jak przebiega zjawisko wejścia w atmosferę planetoidy o rozmiarach obiektu, który przeleciał na przykład nad Czelabińskiem. Wykładom towarzyszyły warsztaty dla najmłodszych, podczas których można było stworzyć własną planetoidę.

Nie zabrakło również prezentacji dotyczących Marsa i jego właściwości oraz dyskusji na temat zasiedlenia Czerwonej Planety.

Ponadto odbyły się specjalne warsztaty dla dzieci i dorosłych pt. „Kosmiczny detektyw” oraz ,,zagadki satelitarne'' przygotowane przez pracowników Zespołu Obserwacji Ziemi CBK PAN.

Szacujemy, że w tym roku CBK PAN odwiedziło około 200-250 osób, w tym prawie połowa wzięła czynny udział w licznych dyskusjach odbywających się po każdym z wykładów.

Koordynatorem tegorocznego Festiwalu Nauki była Małgorzata Michalska. Oprawę graficzną i fotograficzną zapewniła Zenona Sawicka.

Małgorzata Michalska

Edycja: Joanna Pietrzak

 

Program Dnia Otwartego w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

XXI Warszawski Festiwal Nauki 2017 – 1 października 2017, godz.9:00 – 16:00

1. Zagadki satelitarne – gdzie jesteś, czy znasz Wisłę oraz co to za miejsce?. Kosmiczne gry i zabawy dla dzieci (od 6 lat), godz. 9:00 - 12:30, prowadzący: mgr Anna Robak, mgr inż. Sebastian Aleksandrowicz

2. Szpiedzy mostów – czy znasz Wisłę? (od 12 lat), godz. 9:00, 11:00
prowadzący: dr Małgorzata Jenerowicz, mgr Emil Wrzosek

3. Gra kryzysowa – powódź i ewakuacja (od 14 lat), godz. 9:30, 11:00, 12:30, prowadzący: mgr Marcin Rudnicki i zespół (CIK)

4. Kosmiczny detektyw (od 7 lat), godz. 10:00, 11:30, prowadzący: dr Małgorzata Jenerowicz, mgr Anna Robak

5. Tworzenie własnej planetoidy (od 7 lat), godz. 10:30, 11:30 prowadząca: prof. dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan

6. Jak powstają kratery uderzeniowe? (od 7 lat), godz. 12:30, 15:00 prowadzący: dr Ryszard Gabryszewski

DLA MŁODZIEŻY I STARSZYCH – WYKŁADY – II piętro

1. Falą o fale – monitorowanie Wisły (od 14 lat), godz. 9:00, 10:30, prowadząca: dr Edyta Woźniak

2. Planetoidy są wszędzie (od 12 lat), godz. 12:00
prowadząca prof. dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan

3. Załogowa misja na Marsa – kiedy i jak? (od 12 lat), godz. 13:00,
prowadząca: dr Natalia Zalewska

4. Kosmiczne katastrofy (od 12 lat), godz. 14:00, prowadzący: dr Ryszard Gabryszewski

 

Poprawiony: środa, 18 października 2017 11:59
 
Start
Naszą witrynę przegląda teraz 103 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL