Aktualności

Rankiem 10 lutego br. z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona zostanie europejska sonda Solar Orbiter. Na jej pokładzie znajduje się m.in. teleskop rentgenowski STIX, opracowany z dużym udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Więcej …
4 Piknik Naukowy Drukuj Email
czwartek, 18 marca 2010 12:22

4 Piknik Naukowy Polskiego Radia Bis, 10 czerwca 2000 r.

nasze pokazy

Kosmos w praktyce

1. Mars 100 lat temu i dziś - Na tle serii plansz, informujących o postępie wiedzy o Marsie w ciągu XX w. (od pierwszych map Marsa z "kanałami", poprzez zdjęcia z Marinerów, aż do współczesnych obrazów powierzchni Marsa z sondy MGS), pokazane zostały zbudowane w CBK przyrządy dla marsjańskich misji kosmicznych, w których CBK uczestniczyło (Fobos, Mars-96) i uczestniczy obecnie (Mars-Express).

2. Techniki nawigacyjne: wczoraj – dziś – jutro

Wczoraj i dziś: - pokaz przyrządów wykorzystywanych do nawigacji: teodolit, sekstans, chronometr, połączony z samodzielnym wykonywaniem pomiarów przez uczestników Pikniku; system satelitarny dopplerowski (lata 60-80 naszego wieku) - prezentacja odbiornika dopplerowskiego i objaśnienie zasad jego działania.

Dziś i jutro: - system satelitarny GPS - objaśnienie działania systemu monitorowania: podstawy GPS i DGPS, ograniczenia w stosowaniu lokalizacji pojazdu za pomocą GPS i DGPS, i sposoby ich zmniejszenia, demonstracja dokładności lokalizacji przy wykorzystaniu GPS, a następnie DGPS itd. (prezentacja polskich odbiorników DGPS (NT-04)); samochód - laboratorium geodezyjne GPS.

3. Prognozy pogody kosmicznej

4. Edukacja tradycyjna – edukacja z kosmosu

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Poprawiony: piątek, 26 marca 2010 11:30
 
Start
Naszą witrynę przegląda teraz 112 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL