Aktualności

Transgraniczna integracja sektora kosmicznego

Frankfurt nad Odrą/Zielona Góra. W lipcu 2020 r. został uruchomiony pierwszy wspólny projekt "SpaceRegion" przez CBK (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Zielona Góra) i IHP (Instytut Innowacyjnej Mikroelektroniki Leibniza, Frankfurt nad Odrą).

Więcej …
Start Solar Orbiter zakończony sukcesem! Drukuj Email
wtorek, 11 lutego 2020 11:36

Rankiem 10 lutego br. o godz. 5:03 CET (czasu środkowoeuropejskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona została europejska sonda Solar Orbiter.

 

Półtorej godziny później kontrolerzy lotów w Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt otrzymali pierwsze informacje z sondy, m.in. o pomyślnej operacji rozłożenia paneli słonecznych.

Na pokładzie Solar Orbitera znajduje się m.in. teleskop rentgenowski STIX, opracowany z dużym udziałem zespołu naukowców i inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Urządzenie będzie dostarczało do dziesięciu wysoko rozdzielczych zdjęć Słońca na sekundę, co umożliwi precyzyjnie wskazanie kiedy i z jakiego regionu na naszej gwieździe nastąpiła emisja elektronów w przestrzeń międzyplanetarną. Prace konstrukcyjne nad instrumentem zrealizował międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzili Szwajcarzy (kierujący pracami), Polacy (CBK PAN), Czesi, Niemcy i Francuzi.

 
Start Aktualności Aktualności Start Solar Orbiter zakończony sukcesem!
Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL