Aktualności

Nocą z 19 na 20 października br. w kosmos wystrzelona zostanie para sond planetarnych w ramach misji BepiColombo. Na pokładzie jednej z nich znajduje się instrument opracowany z udziałem inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji są badania Merkurego.

Więcej …
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym obserwowany z orbity Drukuj Email
czwartek, 23 kwietnia 2020 12:11

Eksperci Centrum Badań Kosmicznych PAN wykorzystali dane satelitarne do wyznaczenia zasięgu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Obserwacje pokazały, że między 20 a 22 kwietnia obszar objęty pożarem powiększył się ośmiokrotnie, osiągając niemal 4200 hektarów.

Specjaliści Centrum Informacji Kryzysowej (CIK) w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) monitorują rozwój pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Najaktualniejsza analiza uwzględnia dane przesłane przez amerykańskie satelity Landsat-7 i Landsat-8 oraz europejskiego satelitę Sentinel-3. Obserwacje z trzech ostatnich dni pokazują, że 20 kwietnia obszar pożaru zajmował 528 ha i bardzo szybko się powiększał. W ciągu kolejnej doby uległ potrojeniu (1486 ha), a 22 kwietnia obejmował powierzchnię 4175 ha.

Wysokorozdzielcze obrazy satelitów Landsat pozwoliły dostrzec położenie i rozmiary czoła pożaru. Na zdjęciach z 21 kwietnia ma postać kilku odcinków, z których dwa największe ciągną się na długości około 1-2 km. Sekwencja czasowa obrazów uwidoczniła, że linia ognia przemieszczała się w kierunku południowo-zachodnim.

Monitoring sytuacji pożarowej uwzględnił również dane satelitów meteorologicznych. Ich rozdzielczość nie pozwala dostrzec samego pożaru, ale doskonale ilustruje zasięg chmury dymu wywołanej pożarem. Zobrazowania z satelity Aqua z 20 kwietnia i 22 kwietnia pokazały, że w tych dniach chmura dymu miała długość około 120 km i sięgała aż do granic województwa mazowieckiego.

Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN wpiera zarządzanie kryzysowe w Polsce i Unii Europejskiej, specjalizując się m.in. we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań opartych o obserwacje satelitarne i lotnicze (w tym drony), oraz szeroko pojętą geoinformację. Zagadnienia związane z pożarami, w tym szacowanie ryzyka pożarowego w Europie, są również przedmiotem badań naukowców Zakładu Obserwacji Ziemi CBK PAN.

Monitoring pożaru w  Biebrzańskim Parku Narodowym realizowany jest na zlecenie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w ramach stałego porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym PSP i CBK PAN.

Grafika:

http://www.cbk.waw.pl/aktualnosci/2020/23042020/cbkpan200423_biebrza1.jpg

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, analiza obserwacji z satelitów Landsat. Fot. CBK PAN.

http://www.cbk.waw.pl/aktualnosci/2020/23042020/cbkpan200423_biebrza2.jpg

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, analiza obserwacji z satelitów Landsat-7 i Sentinel-3. Fot. CBK PAN.

http://www.cbk.waw.pl/aktualnosci/2020/23042020/cbkpan200423_biebrza3.jpg

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, satelitarna analiza zasięgu pożaru. Fot. CBK PAN.

http://www.cbk.waw.pl/aktualnosci/2020/23042020/cbkpan200423_biebrza4.jpg

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, analiza obserwacji z satelity Aqua. Fot. CBK PAN.

 
Start Aktualności Aktualności Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym obserwowany z orbity
Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL