Aktualności

Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter

Więcej …
Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter Drukuj Email
czwartek, 09 lipca 2020 14:32

Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter

 

Dla mediów - do natychmiastowej publikacji

9 lipca 2020

ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter. Pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter, najnowszą misję ESA prowadzącą obserwacje Słońca, zostaną opublikowane 16 lipca 2020 r. Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w konferencji prasowej online o godzinie 14:00 i rozmowy z naukowcami zaangażowanymi w misję.

Wystrzelony 10 lutego Solar Orbiter zakończył fazę początkową misji w połowie czerwca i wykonał swoje pierwsze bliskie podejście do Słońca. Wkrótce po tym wydarzeniu europejskie i amerykańskie zespoły naukowe po raz pierwszy mogły przetestować wszystkie z 10 instrumentów misji.

- Powyżej oczekiwań

Mimo utrudnień w fazie początkowej misji spowodowanych pandemią COVID-19 pierwsza seria zdjęć okazała się wielkim sukcesem.

Pierwsze zdjęcia przewyższają nasze oczekiwania - stwierdził Daniel Müller, naukowiec projektu ESA Solar Orbiter. Widzimy już zwiastuny bardzo interesujących zjawisk, których wcześniej nie mogliśmy szczegółowo obserwować. Dziesięć instrumentów na pokładzie misji Solar Orbiter działa znakomicie, a efekty ich pracy zapewniają kompleksowy obraz Słońca i wiatru słonecznego. To daje nam pewność, że Solar Orbiter pomoże nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące Słońca, które dotychczas pozostawały otwarte - dodał Müller.

- Nigdy nie wykonano zdjęć z mniejszej odległości

Dotychczas nie wykonano zdjęć Słońca z tak bliskiej odległości. Podczas swojego pierwszego peryhelium (będącego najbliższym Słońca punktem na eliptycznej orbicie statku) Solar Orbiter zbliżył się do gwiazdy na odległość 77 milionów kilometrów - to około połowy odległości między Słońcem a Ziemią. Docelowo statek kosmiczny zbliży się do Słońca jeszcze bardziej. Obecnie jest on w fazie rejsu i stopniowo dostosowuje swoją orbitę, krążąc wokół Słońca. Po wejściu w fazę zwaną naukową, która rozpocznie się pod koniec 2021 r., statek kosmiczny zbliży się na odległość niemal 42 milionów kilometrów od powierzchni Słońca, a to bliżej niż dystans dzielący Słońce od planety Merkury. Operatorzy statku kosmicznego będą stopniowo przesuwać orbitę misji Solar Orbiter, aby umożliwić sondzie uzyskanie pierwszego prawidłowego widoku biegunów Słońca.

- Międzynarodowa misja

Solar Orbiter to misja kosmiczna będąca efektem międzynarodowej współpracy ESA i NASA. Swój wkład naukowy wniosło do niej dwanaście państw członkowskich ESA (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania), a także NASA. Dania, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Holandia i Portugalia przyczyniły się do budowy statku kosmicznego, ale bez wkładu naukowego.

Polska reprezentowana przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) zapewniła drugi co do wielkości wkład w rozwój spektrometru / teleskopu rentgenowskiego (STIX), który dostarcza informacji ilościowych na temat czasu, lokalizacji, intensywności oraz widma przyspieszonych elektronów, a także plazmy termicznej o wysokiej temperaturze związanej z rozbłyskami słonecznymi.

Agenda wydarzenia
Briefing prasowy można obejrzeć online na stronie https://www.esa.int/esawebtv 16 lipca (czwartek) o godzinie 14:00.

W wydarzeniu udział wezmą:
Daniel Müller - naukowiec projektu ESA Solar Orbiter
Holly R. Gilbert - naukowiec projektu NASA Solar Orbiter
David Berghmans - Królewskie Obserwatorium Belgii, główny badacz matrycy obrazowania w głębokim ultrafiolecie (EUI)
Sami Solanki - Dyrektor Instytutu Badań Układu Słonecznego im. Maxa Plancka, główny badacz matrycy obrazowania polarymetrycznego i heliosejsmicznego (PHI)
Christopher J. Owen - Mullard Space Science Laboratory, University College London, główny badacz analizatora plazmy wiatru słonecznego (SWA)
Jose-Luis Pellon-Bailon - Zastępca Kierownika Operacji Statku Kosmicznego Solar Orbiter

Przedstawiciele mediów posiadający ważną akredytację prasową powinni zarejestrować się za pośrednictwem https://www.esa.int/Contact/mediaregistration do 15 lipca (środa) do godziny 12:00. Otrzymają wówczas dostęp do bezpiecznego kanału, na którym będą mogli zadawać pytania podczas briefingu prasowego.

Social media
Śledź ESA Solar Orbiter na @ESASolarOrbiter    
Śledź ESA Science na @esascience
Oficjalne hashtagi to #SolarOrbiter, #TheSunUpClose oraz #WeAreAllSolarOrbiters

Informacje
Dodatkowe informacje o misji Solar Orbiter: https://www.esa.int/solarorbiter  
Pogłębione informacje o misji Solar Orbiter: https://sci.esa.int/solar-orbiter

Zdjęcia
Zdjęcia misji Solar Orbiter
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Search?SearchText=solar+orbiter&result_type=images

Biblioteka specjalistycznych zdjęć ESA
https://www.esa-photolibrary.com/

Zasady wykorzystywania zdjęć ESA
https://www.esa.int/spaceinimages/ESA_Multimedia/Copyright_Notice_Images

W przypadku pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji związanych ze zdjęciami ESA prosimy o bezpośredni kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Filmy

Filmy misji Solar Orbiter
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Search?SearchText=solar+orbiter&result_type=videos

Specjalistyczne zasoby wideo biblioteki ESA
https://www.esa.int/esatv/Videos_for_Professionals

Zasady wykorzystywania zasobów wideo ESA
https://www.esa.int/spaceinvideos/Terms_and_Conditions

W przypadku pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji związanych z zasobami wideo ESA prosimy o bezpośredni kontakt:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) stanowi europejską bramę do badań kosmosu.

ESA jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1975 r. Jej misją jest rozwój badań przestrzeni kosmicznej w Europie i pokazanie, że inwestycje w kosmos przynoszą korzyści obywatelom Europy i świata.

W skład ESA wchodzą 22 państwa członkowskie: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Słowenia jest członkiem stowarzyszonym.

ESA nawiązała formalną współpracę z siedmioma państwami członkowskimi UE. Kanada uczestniczy w niektórych programach ESA na mocy umowy o współpracy.

Poprzez koordynację zasobów finansowych i intelektualnych swoich członków ESA może podejmować programy i działania znacznie wykraczające poza zasięg możliwości jakiegokolwiek kraju europejskiego. Współpracuje w szczególności z UE nad wdrażaniem programów Galileo i Copernicus, a także z Eumetsat w zakresie rozwoju misji meteorologicznych.

ESA opracowuje wyrzutnie, statki kosmiczne i urządzenia naziemne niezbędne do utrzymania czołowej pozycji Europy w obszarze globalnych działań kosmicznych.

Obecnie jej działania obejmują rozwój i wynoszenie na orbitę satelitów do obserwacji Ziemi, nawigacji, telekomunikacji i astronomii. ESA wysyła również sondy do odległych obszarów Układu Słonecznego i bierze udział w eksploracji kosmosu przez człowieka. ESA prowadzi ponadto program aplikacyjny rozwijający usługi w zakresie obserwacji Ziemi, nawigacji i telekomunikacji.

Dowiedz się więcej o ESA na www.esa.int

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

ESA Newsroom and Media Relations Office – Ninja Menning
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel: +31 71 565 6409

 

esa2

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 15:45
 
Start Aktualności Aktualności Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter
Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL