Aktualności

W dniach 28-29 maja 2018 roku zespół Centrum Informacji Kryzysowej (CIK) Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) uczestniczył w ćwiczeniach służb ratowniczych i podmiotów zarządzania kryzysowego pod kryptonimem „Stacja Przeworsk”.

Więcej …
Rozpoczęcie polsko-niemieckiego wspólnego projektu SpaceRegion Drukuj Email
poniedziałek, 31 sierpnia 2020 18:04

Transgraniczna integracja sektora kosmicznego

Frankfurt nad Odrą/Zielona Góra. W lipcu 2020 r. został uruchomiony pierwszy wspólny projekt "SpaceRegion" przez CBK (Centrum Badań Kosmicznych PAN, Zielona Góra) i IHP (Instytut Innowacyjnej Mikroelektroniki Leibniza, Frankfurt nad Odrą).

 

Projekt finansowany przez UE w ramach programu INTERREG V A BB-PL ma na celu transgraniczną integrację sektora kosmicznego. Podstawą sukcesu projektu jest nie tylko wiedza techniczna obu instytucji, ale także bliskość geograficzna partnerów projektu.

Ze względu na obecne ograniczenia COVID-19 spotkanie inauguracyjne pomiędzy partnerami projektu odbyło się w formie wirtualnej w dniu 19 sierpnia 2020 r. Omówiono na nim cele i zakres działań projektu. Prace będą koncentrować się na definiowaniu i opracowywaniu studiów przypadku dotyczących tematów naukowych w obszarach innowacyjnych. Celem projektu jest długofalowa, ścisła współpraca obu ośrodków badawczych, oparta na wspólnym opracowaniu prototypu manipulatora kosmicznego z algorytmem sterowania i związanych z nim testów.

Kolejnym obszarem działania projektu będzie stworzenie sieci kontaktów z przedstawicielami lokalnego przemysłu, którzy działają (lub chcą działać) w sektorze kosmicznym oraz wdrożenie edukacji zorientowanej na przestrzeń kosmiczną w szkołach i na uczelniach wyższych.

Planuje się stworzenie programu edukacyjnego w formie kursów, aby pobudzić zainteresowanie młodych ludzi i przezwyciężyć początkowe obawy związane ze skomplikowanym i przytłaczającym tematem studiów kosmicznych. Działania edukacyjne będą miały formę cyklu spotkań w lokalnych szkołach średnich i na uniwersytetach w regionie.

Podobnie, planowana jest seria spotkań dla samorządów lokalnych, mających na celu informowanie o potencjale technologii kosmicznych do rozwiązywania rzeczywistych problemów w tym sektorze. Ponadto zarówno projekt, jak i region transgraniczny będą promowane za pomocą wszelkich dostępnych środków (w tym własnej strony internetowej, mediów społecznościowych, lokalnych imprez publicznych), aby informować społeczeństwo o jego celach, osiągnięciach, nauce i technologii kosmicznej.

Poprawiony: poniedziałek, 31 sierpnia 2020 18:21
 
Start Aktualności Aktualności Rozpoczęcie polsko-niemieckiego wspólnego projektu SpaceRegion
Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL