Aktualności

Naukowcy Centrum Nadań Kosmicznych PAN wzięli udział w finale akcji charytatywnej Choinka Dobrych Serc, który odbył się w Warszawie 17 grudnia 2018 roku.

Więcej …
Lista serwisów w których uczestniczy Obserwatorium w Borowcu Drukuj Email

1. International GNSS Service (IGS)

Międzynarodowy serwis stworzony dla koordynowania prac związanych z wykonywaniem obserwacji satelitów systemów lokalizacyjnych GPS, GLONASS, GALILEO, analizy wyników tych obserwacji i tworzenia banków danych. Obserwatorium w Borowcu uczestniczy w pracach tego serwisu od momentu założenia IGS jako stacja obserwacyjna GPS BOR1.

Adres serwisu: http://igscb.jpl.nasa.gov/ 

2. EUREF Permanent Network (EPN)

Serwis stworzony dla tworzenia i kontroli europejskiego układu odniesienia opartego o wyniki obserwacji GPS. Obserwatorium w Borowcu uczestniczy w pracach tego serwisu od momentu założenia EPN jako stacja obserwacyjna GPS BOR1.

Adres serwisu: http://www.epncb.oma.be/ 

3. Polska sieć geodezyjna ASG-EUPOS

Polska sieć geodezyjna została stworzona dla realizacji pomiarów geodezyjnych przy pomocy systemu GPS. Istnieje obecnie około 70 automatycznych stacji, które umożliwiają bardzo dokładne położenie punktów pomiarowych na terenie Polski. Stacja GPS w Borowcu jest podstawową stacją referencyjną sieci ASG-EUPOS. 

4. International Laser Ranging Service (ILRS)

Międzynarodowy serwis stworzony dla koordynowania prac związanych z wykonywaniem laserowych obserwacji satelitów i Księżyca, analizy wyników tych obserwacji i tworzenia banków danych. Obserwatorium w Borowcu uczestniczy w pracach tego serwisu od momentu założenia ILRS jako stacja obserwacyjna Nr 7811.

Adres serwisu: http://ilrs.gsfc.nasa.gov/

5. Uczestnictwo w tworzeniu międzynarodowej skali czasu atomowego TAI

Praktyczna skala czasu dla użytku światowego ma dwa istotne elementy: realizacja jednostki czasu i ciągłe odniesienie do skali czasu. Odniesieniem jest Międzynarodowa Skala Czasu Atomowego (TAI) obliczana przez Biuro Miar i Wag (BIPM) używając dane z około 200 zegarów atomowych z ponad 50-ciu narodowych laboratoriów czasu. W tworzeniu TAI wykorzystywane są wyniki z czterech zegarów atomowych Obserwatorium w Borowcu; dwóch maserów wodorowych i dwóch wzorców cezowych.

Adres serwisu:  http://www.bipm.org/en/scientific/tai/tai.html 

Wyniki porównania zegarów:

http://vega.cbk.poznan.pl/

http://www.bipm.org/en/scientific/tai/clock_comparisons.html

6. Realizacja polskiej skali czasu atomowego TA(PL)

Polska niezależna skala czasu atomowego TA(PL) jest oparta na wskazaniach około 20 zegarów atomowych z kilku polskich laboratoriów oraz Litwy i Łotwy. Zegary w tych laboratoriach są porównywane używając zbudowanych w Obserwatorium w Borowcu wielo-kanałowych odbiorników GPS/GLONASS TTS-2, TTS-3 i TTS-4. Uczestniczące Instytuty są dowiązane do Głównego Urzędu Miar (GUM) w Warszawie. Skala czasu TA(PL) jest obliczana jako wagowane uśrednienie uczestniczących zegarów według algorytmu opracowanego w Obserwatorium w Borowcu. W tworzeniu skali czasu TA(PL) uczestniczą   cztery zegary atomowe Obserwatorium w Borowcu; dwa masery wodorowe i dwa wzorce cezowe.

Adres serwisu (Circular T): http://www.bipm.org/jsp/en/TimeFtp.jsp?TypePub=publication#TAIPubFormPubli2

http://vega.cbk.poznan.pl/ 

7. Realizacja UTC(AOS)

Realizowana przez BIPM Międzynarodowa Skala Czasu UTC jest skalą „wirtualną”. Każde z laboratoriów uczestniczących w realizacji TAI i UTC utrzymuje własną fizyczną realizację nazywaną UTC(k), gdzie k oznacza akronim laboratorium, dla Borowca UTC(AOS). Realizacje te są publikowane przez BIPM i laboratoria.

Adres serwisu:

http://vega.cbk.poznan.pl/
Circular T:

http://www.bipm.org/jsp/en/TimeFtp.jsp?TypePub=publication#TAIPubFormPubli2

8. UTC - GLONASS Service

Obserwatorium w Borowcu, w oparciu o ciągłe pomiary satelitów GLONASS wyznacza  różnicę  UTC(AOS) - czas systemowy GLONASS.  Wyniki tych obserwacji są publikowane  przez Międzynarodowe Biuro Miar i Wag (BIPM) w cyrkularzu T raz na miesiąc.
Adres serwisu (Circular T): http://www.bipm.org/jsp/en/TimeFtp.jsp?TypePub=publication#TAIPubFormPubli2

 

 

Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2010 12:17
 
Start Serwisy OAG Borowiec
Naszą witrynę przegląda teraz 90 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL