Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN weźmie udział w drugiej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Więcej …
BRITE-PL Drukuj Email

Strona projektu: http://www.brite-pl.pl

logo_brite_s

 

Satelita będzie polskim udziałem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie i ma służyć do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W ramach podpisanej umowy będą zbudowane 2 satelity: pierwszy powinien być umieszczony na orbicie w 2012 r., natomiast drugi - ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z MNiSW.

BRITE jest zaliczany do serii tzw. nano-satelitów, których waga nie przekracza 10 kg. W ich produkcji specjalizuje się m.in. Space Flight Laboratory przy Uniwersytecie w Toronto, z którym będzie realizowany również program naukowy. Zgodnie z porozumieniem z SFL, strona kanadyjska dostarczy większość niezbędnych do integracji pierwszego satelity podzespołów i podsystemów, kompletną dokumentację oraz przeszkoli zespół inżynierów, aby prawidłowo przeprowadzić integrację i testy obiektów przed wystrzeleniem. W przypadku drugiego satelity udział komponentów dostarczonych z Kanady będzie ograniczony, duża część podsystemów bedzie opracowana w CBK PAN i wyprodukowana w Polsce.

Program BRITE jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia na prestiżowym forum eksploracji kosmosu.

W tym kontekście szczególne znaczenie ma możliwość wykonania w Polsce integracji kompletnego satelity wraz z przeprowadzeniem pełnych testów przed wystrzeleniem go na orbitę. Umieszczenie w przestrzeni kosmicznej satelity, będącego własnością Rzeczpospolitej Polskiej, będzie także wymagało podjęcia wielu działań formalnych o charakterze administracyjno-logistycznych, do tej pory w Polsce jeszcze nie realizowanych.

Poprawiony: środa, 28 lipca 2010 10:16
 
Start BRITE-PL
Naszą witrynę przegląda teraz 62 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL