Aktualności

Nocą z 19 na 20 października br. w kosmos wystrzelona zostanie para sond planetarnych w ramach misji BepiColombo. Na pokładzie jednej z nich znajduje się instrument opracowany z udziałem inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji są badania Merkurego.

Więcej …
Kolejny krok w dziedzinie nawigacji - dostępność „Serwisu Otwartego” systemu EGNOS Drukuj Email
Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk aktywnie zajmuje się z tematyką związaną z systemem EGNOS: bierze udział w projektach, przeprowadza badania oparte na działaniu systemu, jak również posiada w swej siedzibie stacje: RIMS A i RIMS B (Ranging and Integrity Monitoring Station). Tym samym znaczącym jest fakt, że 1.10.1009 pan Antonio Tajani, wiceprezydent do spraw polityki transportu Unii Europejskiej ogłosił “Serwis Otwarty” systemu EGNOS za dostępny.

Mieszkańcy Unii Europejskiej uzyskają tym samym swobodny, darmowy dostęp do otwieranego właśnie przez Komisję Europejską systemu wspomagania satelitarnego (EGNOS) - poinformowała KE. EGNOS to pierwszy rzeczywisty wkład Europy w dziedzinę nawigacji satelitarnej.

EGNOS jako „nakładka ulepszająca” na system GPS służy zwiększeniu dokładności sygnałów i poprawieniu dokładności wyznaczeina pozycji.

System daje nowe możliwości w dziedzinie zastosowań nawigacji satelitarnej. Mowa tu na przykład o rolnictwie (zwiększając precyzję nawożenia), transporcie ( automatyczny pobór opłat za korzystanie z dróg albo programy ubezpieczeń na zasadzie „pay-per-use”, w których wysokość składki zależy od czasu używania pojazdu), nawigacji personalnej.

Z założenia EGNOS ma mieć główne wykorzystanie w lotnictwie i zgodnie z rozporządzeniem o jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej system uzyska już wkrótce stosowne certyfikaty pozwalające na jego stosowanie w ruchu lotniczym.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 14:02
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 236 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL