Aktualności

17 września br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyła się wizytacja Prezydium Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, która od V kadencji Sejmu pracuje na rzecz rozwoju polskiego sektora technik satelitarnych.

Więcej …
Program Promocji Zintegrowanych Aplikacji (IAP) i Platforma Ambasadorska dla Regionu Europy Centralno-Wschodniej Drukuj Email

For English: Integrated Aplications Promotion

Program  Promocji Zintegrowanych Aplikacji (IAP) i Platforma Ambasadorska dla Regionu Europy Centralno-Wschodniej

Przez bardzo długi czas rozwój sektora kosmicznego koncentrował się jedynie na rozszerzaniu działalności badawczo-rozwojowej. Stosunkowo niewielką wagę przywiązywano zaś do możliwości dostarczania w ekonomicznie bezpieczny sposób komercyjnych zastosowań satelitarnych ułatwiających życie codzienne obywateli. Sytuacja zmieniła się w ostatnich dwóch dekadach, kiedy wykorzystujące technologie kosmiczne systemy operacyjne dla nawigacji i łączności satelitarnej oraz urządzenia zdalnego sterowania stały się nieodłączną częścią codziennego życia.

Tymczasem rosnąca złożoność współczesnego społeczeństwa, globalizacja gospodarki z naciskiem na jakość środowiska naturalnego i bezpieczeństwo obywateli stawiają nowe wyzwania i dają nowe możliwości na rynku usług.

Kolejnym etapem będzie stworzenie zintegrowanego rynku usług w celu zaspokojenie potrzeb rynkowych i użytkowników. Warunkiem tego będzie wykorzystanie efektu synergii jaki powstaje na styku aplikacji kosmicznych i ziemskich. Liczba spodziewanych korzyści dla społeczeństwa jest nieograniczona. Zintegrowane systemy szczególne zastosowanie znajdują w zarządzaniu kryzysowym i pomocy humanitarnej, we wszystkich inteligentnych systemach transportowych, w tym na wodach otwartych, i w polityce bezpieczeństwa; w służbie zdrowia, obejmując działania zapobiegawcze, i w sytuacjach nadzwyczajnych, oraz zarządzaniu energetycznym i sieciami elektrycznymi.

rysunek2500

W odniesieniu do tego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zainicjowała Program Promocji Zintegrowanych Aplikacji (ARTES), nową strukturę mającą na celu rozwój serwisów operacyjnych we współpracy z finalnymi użytkownikami i określonymi udziałowcami.

Program Promocji Zintegrowanych Aplikacji( IAP) wspiera rozwój nowych aplikacji poprzez wykorzystanie i zintegrowanie różnych kosmicznych aktywów, czego rezultatem ma być stworzenie nowych lub udoskonalenie dotychczasowych serwisów dla obywateli w skali regionalnej, europejskiej i globalnej. W zamyśle program nie będzie promować poszczególnych technologii, ale przede wszystkim spełniać oczekiwania użytkowników.

Program obejmuje następujące obszary tematyczne:
• Kosmos dla Zdrowia
• Kosmos dla Bezpieczeństwa i Ochrony
• Kosmos dla Energii
• Kosmos dla Transportu
• Kosmos dla Rozwoju

 

rysunek1500

 

Katalog tematyczny będzie kolejno rozszerzany w oparciu o potrzeby użytkowników i udziałowców serwisów.

IAP jest obecnie aktywny w aplikacjach z różnych dziedzin, począwszy od zarządzania sieciami energetycznymi poprzez bezpieczeństwo w lotnictwie (np. wczesne ostrzeganie i zmniejszanie ryzyka wobec zagrożenia zderzenia się z gromadą ptactwa), aż po nowe i innowacyjne rozwiązania, które do tej pory znajdowały się poza ludzką wyobraźnią.

Odpowiednie zintegrowane aplikacje przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności europejskiego przemysłu. Zaspokajają przy tym potrzeby zarówno europejskich jak i globalnych społeczeństw.

IAP od początku miał być nastawiony na odbiorcę. Przejawem tego jest aktywna współpraca z społecznościami użytkowników. W ten sposób tworzona jest baza danych, dotycząca oczekiwań odbiorców względem poprawy usług lub tworzenia nowych. Znajduje to zastosowanie przy określaniu zrównoważonego popytu na usługi.

Wychodząc naprzeciw użytkownikom, i angażując się w ich życie społeczne, ESA i IAP stworzyły grupę sieci Platform Ambasadorskich, których celami są:

• informowanie użytkowników i udziałowców o potencjale i możliwościach stworzonego przez ESA Programu Promocji Zintegrowanych Aplikacji (IAP),
• śledzenie potrzeb użytkowników i wzmacnianie zaangażowania udziałowców,
• stymulowanie właściwych serwisów.

Ambasadorskie Platformy tworzone są w oparciu o strukturę tematyczną i/lub geograficzną. Specjalnym rodzajem platformy są Ambasadorska Platforma dla Wzmocnienia Mobilności (EMob) i Ambasadorska Platforma dla E-zdrowia na Obszarach Trudnodostępnych (eHIR).

Mając na uwadze geograficzne względy utworzono Ambasadorską Platformę dla Regionu Europy  Centralno-Wschodniej (APCEE).   Wsparcie programu ma się przejawiać w podnoszeniu świadomości i inicjowaniu projektów w regionie Europy Centralno-Wschodniej (CEE).  APCEE jest efektem działań koordynacyjnych Austriackiej Agencji Promocji Badań i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Platforma utrzymywana jest przez Europejski Instytut Polityki Kosmicznej (ESPI) we Wiedniu. Jego rola sprowadza się głównie do działań promocyjnych skierowanych do różnych grup interesu (m.in. decydentów, polityków, organów współfinansujących, placówek akademickich i naukowych, dostawców usług i rozwiązań, użytkowników itd.).

Państwa Europy Wschodniej są kluczowym obszarem rozwoju nowych usług satelitarnych, które przynoszą bezpośrednie korzyści dla społeczeństwa i gospodarki.  Program IAP ma na celu wspieranie rozwoju usług związanych z sektorem kosmicznym w regionie CCE. Aplikacje wykorzystujące technologie kosmiczne są de facto najbardziej dochodowym segmentem rynku technologii satelitarnych.

Informacji na temat Platformy Ambasadorskiej dla Regionu CEE dostarcza Portal Społecznościowy: http://iap.esa.int/c/ceer. Portal ma służyć jako platforma dla zainteresowanych użytkowników z regionu Europy Centralno-Wschodniej.   Ma również na celu promowanie działań IAP (badania, projekty, przetargi, itd.) . Zapewniają to interaktywne serwisy, w tym narzędzia do dyskusji i wymiany dokumentów. Po zarejestrowaniu się na portalu społecznościowym możliwe jest pobieranie różnorodnych materiałów źródłowych , m.in. raportów i prezentacji. Ponadto zarejestrowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusjach z innymi użytkownikami, a także publikować artykuły związane z określonymi zagadnieniami.

Zaproszenie do składania ofert:  http://iap.esa.int/tenders/all

Kontakt i więcej informacji można znaleźć na:

Strona IAP:  (http://iap.esa.int/)

- Portal Społecznościowy IAP dla regionu Europy Centralno-Wschodniej:   (http://iap.esa.int/c/ceer/)

- Adres email dla IAP:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Do pobrania:

- ulotka IAP:  (http://iap.esa.int/iap-flyer)

- podręcznik dotyczący aplikacji IAP (ARTES 20) & ARTES 3-4: (http://iap.esa.int/handbook)

- ulotka APCEE:  (http://iap.esa.int/c/CEER/documents/127/)

Poprawiony: czwartek, 14 października 2010 12:43
 
Start
Naszą witrynę przegląda teraz 110 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL