Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Misja Drukuj Email
"Doskonała i twórcza myśl naukowa powinna iść w parze z konstrukcyjną kreatywnością i wysokimi standardami zarządzania"

 

Centrum Badań Kosmicznych jest interdyscyplinarnym instytutem naukowym Polskiej Akademii Nauk powołanym do prowadzenia badań naukowych i działań na rzecz rozwoju branży kosmicznej w Polsce.

Naszą misją jest rozwój i upowszechnienie działalności kosmicznej, która ma pomóc naszemu krajowi w osiągnięciu wizerunku państwa aktywnie zaangażowanego w badania kosmiczne na światowym poziomie i tworzenie technologii satelitarnych.

Prowadzimy badania podstawowe i stosowane dotyczące zjawisk w przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i na Ziemi, a także fizyki Słońca oraz ciał Układu Słonecznego za pomocą technik satelitarnych.

Upowszechniamy wyniki tych badań w formie publikacji własnych, poprzez organizację konferencji, seminariów, odczytów, warsztatów itd.

Naszym celem jest budowanie mostów między najnowszymi odkryciami naukowymi w dziedzinie badań kosmicznych, a ich praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu. Tworzymy rozwiązania i promujemy wykorzystanie systemów satelitarnych w gospodarce narodowej, w takich dziedzinach jak nawigacja, telekomunikacja i obserwacje Ziemi.

Istotną formą naszej działalności jest konstruowanie przyrządów satelitarnych, przetwarzanie danych z eksperymentów kosmicznych i przygotowywanie nowych przedsięwzięć badawczych w szerokiej współpracy międzynarodowej.

W ramach działalności badawczo-rozwojowej CBK współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi oraz firmami prywatnymi i państwowymi z dziedziny lotnictwa i z branży zbrojeniowej.

Ważnym zadaniem jest wspieranie Rządu w organizowaniu aktywności kosmicznej w Polsce, a docelowo w utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej.

Poprzez działalność edukacyjną (np. studia doktoranckie) kształcimy i doskonalimy kadrę naukową.

W naszych działaniach promocyjno-edukacyjnych dążymy do pokazywania społeczeństwu znaczenia badań kosmicznych i ich rezultatów.

Rozumiejąc wagę upowszechniania i popularyzacji wiedzy podejmujemy różne rodzaje aktywności (festiwale naukowe, pikniki, konkursy, targi, wystawy), dzięki którym odbiorcy bezpośrednio uzyskują interesujące ich informacje.

Poprawiony: poniedziałek, 10 maja 2010 11:12
 
Reklama
Start O nas Misja
Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL