Aktualności

Pod koniec września ogłoszono zwycięzców prac plastycznych w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II w dwóch kategoriach wiekowych: Junior Skywalkers oraz Senior Skywalkers. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem – wpłynęło 2829 prac z 31 krajów, w tym z Polski aż 528 prac.

Więcej …
Projekt SPEKTROP czyli innowacyjna technologia o przenikliwym spojrzeniu
Aktualności
środa, 29 czerwca 2011 10:42

Prototyp układu spektralno-obrazującegoW dniu 30 czerwca 2011 w budynku Millenium Plaza w Warszawie odbędzie się seminarium podsumowujące projekt "Opracowanie obrazująco-spektralnych systemów przeznaczonych do zdalnej obserwacji", który jest realizowany w ramach Programu Inowacyjna Gospodarka POIG 1.3.1. przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Celem projektu było opracowanie rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających stworzenie rodziny systemów spektralno-obrazujących, które dzięki modularnej budowie mogą pracować w szerokim zakresie spektralnym od 0,35um do 20um dysponującym przy tym systemem stabilizującym głowicę pomiarową.

Istotą teledetekcyjnych programów badawczo-rozwojowych jest budowa sensorów o odpowiednich parametrach oraz opracowanie metod interpretacji wyników, gwarantujących wymaganą dokładność, szybkość i niski koszt usługi. Jednym z rozwiązań preferowanych ostatnio na świecie jest umieszczanie lekkich systemów pomiarowych na bezzałogowych obiektach latających. Założeniem dla takiej konstrukcji są niskie koszty eksploatacyjne, możliwość precyzyjnego sterowania oraz stabilny lot poniżej pułapu chmur pozwalający na rejestrację pełnego zakresu widma promieniowania podczerwonego, które w obserwacjach zdalnych z większych wysokości jest silnie pochłaniane w atmosferze.

Mając na uwadze drugi wdrożeniowy etap naszych działań, który w przyszłości powinien przynieść wymierne korzyści finansowe producentowi tych systemów, bądź ich modułów, chcemy stworzyć przyrząd/system możliwie o szerokim zakresie zastosowań i o możliwie szerokim kręgu odbiorców.

W założeniu są to moduły przeznaczone do zastosowań satelitarnych lub militarnych. Implementacja wymienionych cech w module wymaga stosowania bardzo nowoczesnej bazy elementowej - głównie modułów typu macierze CCD/CMOS, moduły ASIC i FPGA, jak tez rozwoju własnej bazy technologicznej umożliwiającej wykonanie zaawansowanych technicznie konstrukcji mechaniczno-optycznych. Powyższe podejście powinno umożliwić wejście na rynek światowy ze specjalizowanymi konstrukcjami o wysokim poziomie technologicznym. Baza technologiczna rozwinięta w etapie wdrożeniowym na potrzeby tych systemów, umożliwi wykorzystanie jej dla znacznie szerszej gamy konstrukcji optoelektronicznych.

Więcej czytaj na: spektrop.cbk.waw.pl

Prototyp układu spektralno-obrazującego

Logo spektrop

Prototyp układu spektralno-obrazującego

Logo projektu

 

Poprawiony: środa, 29 czerwca 2011 10:59
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 151 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL