Aktualności

Eksperci Centrum Badań Kosmicznych PAN wykorzystali dane satelitarne do wyznaczenia zasięgu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Obserwacje pokazały, że między 20 a 22 kwietnia obszar objęty pożarem powiększył się ośmiokrotnie, osiągając niemal 4200 hektarów.

Więcej …
Technologie - Działalność Drukuj Email

Centrum Badań Kosmicznych od 30 lat prowadzi działalność badawczą w dziedzinie konstrukcji unikatowych instrumentów dla potrzeb misji kosmicznych.

Pierwsze przyrządy były budowane w ramach programu Interkosmos i umieszczane na satelitach radzieckich (projekty JONOSONDA, AKTYWNY, APEX) oraz międzynarodowej stacji kosmicznej MIR (przyrząd WIZJER dla modułu PRIRODA).

Od roku 1991 Centrum współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz bierze udział w jej misjach, projektując i dostarczając dla tych misji instrumenty kosmiczne (spełniające wszystkie wymagania i normy narzucane przez ESA/CNES/NASA). Największe doświadczenie posiadamy w budowie następujących grup przyrządów pracujących w przestrzeni kosmicznej:

• analizatory plazmy kosmicznej,
• niezawodne mechanizmy satelitarne,
• specjalizowane czujniki i systemy pomiaru temperatury,
• skanery i źródła kalibracyjne dla spektrometrów IR,
• zasilacze pokładowe,
• układy kontrolerów i sterowników przeznaczone dla rozbudowanych podsystemów w dużych instrumentach naukowych,
• naziemne systemy wspomagające uruchamianie i testowanie instrumentów satelitarnych.

W ostatnich latach CBK uczestniczyło w dużych międzynarodowych konsorcjach budujących instrumenty optyczne do zdalnych obserwacji planet na misje:

MARS-Express (misja ESA), VENUS-Express (misja ESA), Chandrayaan (hinduska misja do Księżyca), Bepi-Colombo (misja ESA do Merkurego).

Drugim polem aktywności technicznej instytutu w międzynarodowych misjach badawczych jest tworzenie złożonych, wyspecjalizowanych systemów elektronicznych i systemów zasilania.

Trzecią ważną dziedziną jest przygotowanie oprogramowania obsługującego instrumenty i eksperymenty oraz budowa naziemnych systemów wspomagania (elektronicznych i mechanicznych). Przykłady uczestnictwa  CBK w tych dwu obszarach to: misja INTEGRAL (obserwatorium astrofizyczne promieniowania gamma Europejskiej Agencji Kosmicznej) eksperymenty IBIS i JEM-X, misja HERSCHEL (obserwatorium mikrofalowe ESA) eksperyment HIFI, misje francuskie DEMETER i TARANIS, amerykańska misja IBEX, eksperymenty Obstanovka i ASIM na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czwarty obszar aktywności Centrum związanej z misjami kosmicznymi, to urządzenia i struktury mechaniczne. W tym obszarze lokują się misje ESA: CASSINI/Huygens do Tytana (eksperyment SSP) i  Rosetta do komety Churyumov-Gerasimenko (eksperyment MUPUS) oraz Obstanovka.

W wyniku szerokiej działalności prowadzonej w bardzo wymagającej i konkurencyjnej dziedzinie międzynarodowej, jaką stanowią badania kosmiczne, CBK wykształciło bardzo wysoko wykwalifikowaną kadrę naukowo-inżynierską, zrealizowało szereg inwestycji w infrastrukturę warsztatową i testową, a także wyposażyło swoje laboratoria badawcze w najnowocześniejszy sprzęt.

Dzięki udziałowi w misjach kosmicznych, inżynierowie i specjaliści z CBK opanowali trudna sztukę budowy złożonych konstrukcji kosmicznych, wykonanych zgodnie z bardzo wymagającymi procedurami ESA, pracujących w ekstremalnych warunkach środowiskowych  i zoptymalizowanych pod względem masy, gabarytów i poboru mocy.

W 2010 roku wraz z budową pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL rozpoczął się nowy rozdział działalności CBK. Satelita jest naszym udziałem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie. W ramach projektu przewidziane jest wykonanie i wyniesienie na orbitę okołoziemską dwóch polskich nanosatelitów, wyposażonych w instrumenty optyczne do obserwacji jasnych gwiazd naszej Galaktyki, Projekt przewiduje także zaprojektowanie i wykonanie stacji odbioru danych z satelitów oraz opracowanie algorytmów przetwarzania danych.

Program BRITE jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia na prestiżowym forum eksploracji kosmosu.

Poprawiony: środa, 13 kwietnia 2011 09:26
 
Start Technologie Działalność
Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL