Aktualności

Eksperci Centrum Badań Kosmicznych PAN wykorzystali dane satelitarne do wyznaczenia zasięgu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Obserwacje pokazały, że między 20 a 22 kwietnia obszar objęty pożarem powiększył się ośmiokrotnie, osiągając niemal 4200 hektarów.

Więcej …
Już nie leniwe Słońce Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 12 marca 2012 12:44

Od kilku dni (od 2 marca) na Słońcu występuje seria silniejszych (klasy M oraz klasy X) rozbłysków rentgenowskich. W kilku przypadkach rozbłyskom tym towarzyszyły tak zwane koronalne wyrzuty masy (ang. CME – Coronal Mass Ejection). Dnia  7 marca, krótko po północy czasu UT, miał miejsce jeden z silniejszych rozbłysków (klasy X5.4) w nowym 24 cyklu słonecznym, skierowany w kierunku Ziemi. Nie był to najsilniejszy rozbłysk w aktualnym  cyklu, gdyż 9 sierpnia 2011 wystąpił rozbłysk klasy X6.9.

 

Następnego dnia, 8 marca, o godzinie 10:45 UT do Ziemi dotarła chmura plazmy towarzysząca rozbłyskowi z 7 marca. Wczoraj
(8 marca) o godzinie 11 naszego czasu rozpoczęła się (dane Obserwatorium Magnetyczne w Belsku) burza magnetyczna i nadal trwa. Wartości indeksu magnetycznego dla Belska skoczyły do k=6 (w skali 1-9).

Jesteśmy aktualnie w fazie narastania aktywności nowego 24 cyklu słonecznego, zatem tego typu zdarzenia: rozbłyski klasy X, CME, burze magnetyczne i zaburzenia jonosferyczne będą zdarzały się coraz częściej.

Serwis pogody kosmicznej: http://rwc.cbk.waw.pl

 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 152 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL