Aktualności

Projekt „openSPACE - repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, realizowany obecnie w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), dzięki założeniom uporządkowania i digitalizacji zasobów danych instytutu oraz ich upowszechnienia bezpłatnie w Internecie, pozwoli na otwarcie dostępu do unikalnych materiałów, które mogą być wykorzystane nie tylko w branży kosmicznej. Zarówno beneficjentami, jak i interesariuszami wysokiej wartości materiałów CBK PAN, oprócz środowisk naukowych będą także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz administracja.

Więcej …
Robotyka w CBK PAN - LEMUR PDF Drukuj Email
Aktualności
Wpisany przez Rafał Przybyła   
czwartek, 25 kwietnia 2013 09:02

Obecnie rozważa się wysyłanie na orbitę autonomicznych satelitów serwisujących, które mogłyby przeprowadzać naprawy uszkodzonych satelitów komercyjnych. W październiku 2011 roku Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej rozpoczęło pracę nad projektem: "Opracowanie i budowa prototypu manipulatora satelitarnego jako kluczowego elementu orbitalnych systemów serwisujących", realizowanego w ramach programu LIDER II Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt w wyniku konkursu otrzymał nazwę LEMUR.

System robotyczny przeznaczony do pracy w warunkach orbitalnych jest z reguły złożony. Jednakże sam system składa się z członów i przegubów kinematycznych.  Rozpatrywana koncepcja przegubu dla manipulatora LEMUR przewiduje napęd typu direct drive i przekładnię cykloidalną.  W projekcie skoncentrowano się na optymalizacji przegubu do zastosowań kosmicznych, zwłaszcza na minimalizacji masy oraz luzów w przekładni cykloidalnej, a także na maksymalizacji sprawności przegubu (napędu i przekładni). Proces optymalizacji odbywał się na podstawie symulacji przeprowadzanych przy użyciu oprogramowania wykorzystującego MES oraz prototypów.

 

Zintegrowany model przegubu (po lewej). Pojedynczy stopień przekładni cykloidalnej (po prawej).

Poprawiony: czwartek, 25 kwietnia 2013 09:06
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 152 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL