Aktualności

17 września br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyła się wizytacja Prezydium Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, która od V kadencji Sejmu pracuje na rzecz rozwoju polskiego sektora technik satelitarnych.

Więcej …
Robotyka w CBK PAN – Penetrator HEEP Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 06 maja 2013 11:50

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest zaangażowane w opracowywanie penetratorów kosmicznych od 1997 roku. Instytut może poszczycić się sporym doświadczeniem w opracowywaniu penetratorów młotkowych, włącznie z budową modeli lotnych przyrządów MUPUS na misję ESA Rosetta oraz CHOMIK na rosyjską misję Phobos-Grunt. Aktualnie Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej opracowuje całkowicie nowy penetrator o nazwie HEEP, który jest kilkukrotnie mocniejszy od swoich poprzedników o napędzie elektromagnetycznym.

W instrumencie zastosowano szereg zmian, celem których jest zwiększenie energii uderzeń, sprawności działania, a także elastyczności jego pracy.

Lista najważniejszych zmian:

- zmiana kształtu elektromagnesu będącego napędem,

- ograniczenie prądów wirowych poprzez zmianę projektu rdzenia elektromagnesu,

- beztarciowe zawieszenie wszystkich ruchomych części z przewidzianą przestrzenią dla mechanizmu blokującego na czas podróży kosmicznej,

- zwiększenie pojemności kondensatora, w którym gromadzona energia do pracy urządzenia,

- osiem trybów pracy o różnych częstotliwościach i energii uderzeń.

 

Masa urządzenia HEEP nie przekracza 1,4 kg, pobiera moc w granicach 4W (masa może być zredukowana do 1,2 kg a moc do 1-2W w razie konieczności). Energia, jaką może zgromadzić instrument zawiera się w przedziale od 0,34J do 21,4J. Możliwości nowego penetratora wykraczają poza samo zagłębianie się końcówki instrumentu. Może być wykorzystany do innych zadań związanych z eksploracją ciał niebieskich, takich jak kotwiczenie lądownika do powierzchni czy pobieranie próbek skał.

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 11:56
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 153 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL