Aktualności

Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter

Więcej …
Pracownik Centrum Badań Kosmicznych, Pan Marcin Stolarski laureatem konkursu dla młodych naukowców FameLab 2013 Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 13 maja 2013 13:06

Szef systemu radiokomunikacji polskich satelitów Brite-PL, Marcin Stolarski wygrał konkurs dla młodych naukowców FameLab 2013.

Finałowa Gala konkursu FameLab odbyła się 11 maja w Centrum Nauki Kopernik. Dziesięciu pasjonatów walczyło w naukowym konkursie o główną nagrodę. Każda prezentacja oceniania była według klucza tzw. 3C, czyli Content, Clarity, Charisma. "Liczy się więc zawartość merytoryczna prezentacji, jasność wypowiedzi i charyzma i ten "błysk w oku" osoby, która prezentuje wybrane zagadnienie naukowe" - wyjaśniła Karolina Wojnicka, koordynatorka FameLabu.

W tym roku najlepszy okazał się Marcin Stolarski, który będzie reprezentował nasz kraj także podczas międzynarodowego finału FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii na początku czerwca 2013.

W swoim wystąpieniu półfinałowym w lutym Marcin Stolarski opowiadał o zagrożeniach, jakie czyhają na komputery pracujące w przestrzeni kosmicznej, czyli komputery umieszczane na satelitach i sondach kosmicznych.

Podczas prezentacji finałowej przedstawił zagrożenia, jakie czekają komputery w czasie pracy w warunkach ziemskich, szczególnie podczas testów w laboratoriach. Ponieważ ludzie wytworzyli ubrania z tworzyw sztucznych i korzystają z nich, powoduje to, że nasze ciała są prawie cały czas naładowane elektrycznie. Drobne wyładowania, jakie odczuwamy, dotykając np. klamki, mogą być nieprzyjemne, ale nie są dla nas niebezpieczne. Tymczasem dla małych tranzystorów, które są nawet trudne do zobaczenia na płytkach w systemach elektronicznych i komputerach, stanowią one potężne wyładowania mogące w ułamku sekundy zniszczyć te elementy. Dlatego naukowcy w laboratoriach noszą specjalną odzież (fartuchy, czepki, rękawice, kombinezony, a także obuwie) chroniącą drogocenną elektronikę.

 

 

 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 160 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL