Aktualności

Ponad 50 dyrektorów instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk podpisało się pod listem otwartym napisanym po zabójstwie Pawła Adamowicza.

Więcej …
CBK PAN na Forum Innowacji w Rzeszowie Drukuj Email
Aktualności
piątek, 31 maja 2013 07:36

dsc_0191mW dniach 14-15 maja br. odbyło się w Rzeszowie IV Forum Innowacji pod hasłem Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje. Tegoroczne Forum okazało się dużym sukcesem organizacyjnym, zarejestrowało się ponad 800 uczestników, a przebieg sesji i dyskusji dotyczących polskiej aktywności kosmicznej był bardzo dynamiczny. W jedenastu dyskusjach panelowych wzięło udział 60 panelistów , w tym przedstawiciele świata nauki, samorządowców i przedsiębiorców. Gośćmi specjalnymi Forum byli kosmonauta polskiego pochodzenia Scott E. Parazynski oraz polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski. Warto odnotować również obecność Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego zachęcającego do rozwoju działalności kosmicznej w Polsce.

 

Ze strony CBK PAN w panelach dyskusyjnych uczestniczyli: prof. Zbigniew Kłos, prof. Marek Banaszkiewicz i dr Marta Wachowicz.

Każdej edycji Forum Innowacji towarzyszy Miasteczko Innowacji, gdzie i w tym roku zaprezentowano najnowsze osiągnięcia instytutów badawczych, wyższych uczelni i przedsiębiorstw z branży lotniczej i kosmonautycznej. CBK PAN w ramach swojego stoiska prezentowało autonomiczne roboty mobilne - łaziki, zbudowane z klocków Lego Mindstorms i wyposażone w napędy elektryczne i czujniki światła. Zwiedzający mogli interaktywnie wpływać na przebieg trasy, po której poruszały się roboty. Przedstawiciele CBK PAN byli otwarci na dyskusje i chętnie odpowiadali na każde, nawet najbardziej dociekliwe pytania na temat badań prowadzonych w kosmosie, technik obserwacji Ziemi, przyszłych kierunków rozwoju technologii satelitarnej, funkcjonalności prawdziwych łazików marsjańskich i innych pojazdów oraz instrumentów kosmicznych.

Dodatkowo na stanowisku reklamowym zainstalowany został sprzęt audiowizualny, gdzie odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z prezentacjami obejmującymi następujące tematy:

- satelitarne dane klimatologiczne dla innowacyjnej gospodarki proekologicznej,

- wykorzystanie technik satelitarnych do monitoringu zagrożeń naturalnych,

- klasyfikacja zdjęć satelitarnych, metody obiektowe i detekcja zmian,

- przykłady wykorzystania technik satelitarnych w rolnictwie zrównoważonym,

- techniki satelitarne w zarządzaniu kryzysowym.

Więcej informacji nt. IV Forum Innowacji można znaleźć na stronie: http://www.forum-innowacji.eu

Poprawiony: piątek, 31 maja 2013 07:48
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 159 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL