Aktualności

Planetoida 2012 TC4, małe ciało niebieskie o średnicy szacowanej na kilkanaście metrów, została odkryta 4 października 2012 roku w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System).

Więcej …
Udział Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Kórnickich Dniach Nauki Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 10 czerwca 2013 13:40

W dniach 23-24 maja br. w Kórniku odbyły się I Kórnickie Dni Nauki, jako wydarzenie towarzyszące corocznym Kórnickim Spotkaniom z Białą Damą (http://www.bialadama.kornickiosrodekkultury.pl/ - przyp.red.). W ramach imprezy zaprezentowały się szkoły gm. Kórnik, przeprowadzono wykłady naukowców oraz zajęcia praktyczne w kilku instytutach naukowych działających na terenie gminy. Przedstawiciele Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN wygłosili popularnonaukowe referaty, przybliżające tematy, jakimi na co dzień zajmuje się ta placówka.

 

Wystąpili:

  • mgr Piotr Michałek: „Miejsce Ziemi we Wszechświecie”
  • dr Paweł Lejba: „W jaki sposób porównuje się zegary atomowe?”
  • dr hab. Stanisław Schillak, prof. CBK PAN: „Co i jak można badać laserem za pomocą satelitów?”

Drugiego dnia imprezy możliwe było zwiedzanie instytutów i zapoznanie się z zakresem ich działalności. Obserwatorium gościło kilka klas ze szkół gminy Kórnik i innych zainteresowanych, w sumie około 80 osób. Zwiedzający mogli podejrzeć pracę w Laboratorium Czasu i Częstotliwości, zobaczyć stację laserową i oczywiście wysłuchać kilku nowinek i ciekawostek ze świata astronomii.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie:  http://kornik.pl/kdn

 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 231 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL