Aktualności

9 kwietnia 2018 dr Tomasz Mrozek, naukowiec Centrum Badań Kosmicznych PAN (Zakładu Fizyki Słońca we Wrocławiu) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Astronomiczny) jako pierwszy na świecie dostrzegł na powierzchni Słońca obszar aktywności, którego pojawianie się oznacza początek nowego, 25. cyklu słonecznego.

Więcej …
Start satelity BRITE-PL LEM Drukuj Email
środa, 20 listopada 2013 11:50

Dnia 21.11.2013 r., o godz. 7:10:11 czasu UTC czyli 8:10:11 czasu polskiego (środkowoeuropejskiego CET) rosyjska rakieta Dniepr wyniesie na orbitę okołoziemską Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego BRITE-PL LEM. Rakieta Dniepr zostanie wystrzelona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Za start rakiety odpowiada Ministerstwo Obrony Rosji. Polski satelita BRITE-PL LEM zostanie wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE za pośrednictwem Space Flight Laboratory (projektanta satelitów BRITE) i ukraińsko-rosyjskiej spółki Kosmotras. W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
 

Szczegóły na: http://www.brite-pl.pl/

Satelita LEM został zmontowany w laboratoriach Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jego budowa trwała kilkanaście miesięcy i została ukończona w grudniu 2011. Przez prawie dwa następne lata satelita przechowywany był w czystym pomieszczeniu w ściśle kontrolowanych warunkach (w tzw. "clean-roomie") i oczekiwał na okazję do startu. Przez cały ten czas regularnie pracował i był poddawany testom funkcjonalnym. Na potrzeby obsługi misji zbudowano i uruchomiono także dedykowaną stację naziemną znajdującą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Po wystrzeleniu satelita LEM stanie się trzecim umieszczonym na orbicie, z grupy sześciu podobnych obiektów tworzących konstelację BRITE. Celem naukowym satelity LEM jest prowadzenie precyzyjnych pomiarów fotometrycznych najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba w ciągu najbliższych kilku lat. Badania pulsacji gwiazd zmiennych są bardzo ważne, gdyż dostarczają kluczowych informacji o budowie wewnętrznej gwiazd, nie da się ich jednak precyzyjnie prowadzić z Ziemi. Główną przeszkodę stanowi atmosfera ziemska, która ciągle faluje i tym samym wywołuje zakłócenia. Obserwacje prowadzone z orbity pozwalają natomiast uzyskać dokładność pomiaru nawet o kilka rzędów wielkości większą niż pomiary realizowane z Ziemi.

Uwagę naukowców zwraca mechanizm konwekcji czyli transportu energii, który jest szczególnie istotny w najgorętszych gwiazdach. „Mimo, że jest to ważny w przyrodzie mechanizm i znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie mamy jego precyzyjnego matematycznego opisu, nasze badania mogą to zmienić”- twierdzi prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny.

Zaletą satelity LEM jest stosunkowo niewielka wielkość i waga. Jest to ważący zaledwie 7 kg sześcian o boku 20 cm. Dla osiągnięcia prawidłowych wyników pomiarów istotne jest zachowanie bardzo wysokiej precyzji (w trzech osiach) przy stabilizacji satelity na orbicie. Rozwiązania zastosowane w BRITE, pomimo prostej konstrukcji nanosatelity, taką precyzję zapewniają. Zainstalowana na satelicie szerokokątna kamera otrzyma niezakłócone wpływem atmosfery zdjęcia wielu gwiazd.

Należy wspomnieć iż czwartym satelitą konstelacji BRITE będzie niemal bliźniaczy do LEMa satelita Heweliusz, który już w grudniu tego roku zostanie umieszczony na orbicie Ziemi przez chińską rakietę „Long March”. Podobnie jak LEM, również Heweliusz został zbudowany i przetestowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Cały projekt aparaturowy BRITE-PL jest finansowany poprzez FNiTP na podstawie decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z grudnia 2009. Badania naukowe związane z misją BRITE-PL będą finansowane m.in. poprzez grant Narodowego Centrum Nauki na podstawie umowy z grudnia 2011.

INFORMACJE DODATKOWE:

Centrum Badań Kosmicznych (CBK) to interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Utworzony w 1976 roku, prowadzi za pomocą eksperymentów kosmicznych badania w zakresie fizyki bliskiej przestrzeni kosmicznej, w tym badania Słońca, planet i małych ciał Układu Słonecznego oraz geodynamiki i geodezji planetarnej, a także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych i technik kosmicznych dla badań Ziemi. CBK brało udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych misjach kosmicznych: CASSINI (badania Saturna i jego księżyca, Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), MARS EXPRESS (orbiter marsjański) czy ROSETTA (misja do komety). W CBK zbudowano ok. 50 przyrządów, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładach satelitów i sond międzyplanetarnych.

Badania prowadzone przez CBK pozwoliły zbudować lokalny model jonosfery nad Europą, zapewniający dokładne prognozy heliogeofizyczne dla krajowych służb telekomunikacyjnych oraz międzynarodowego systemu ISES. Dzięki wykorzystaniu nawigacji satelitarnej GPS, w CBK opracowano jednorodną sieć powierzchniową Polski i związano ją z europejskim fundamentalnym układem geodezyjnym EUREF, stworzono Polską Atomową Skalę Czasu o wysokim stopniu stabilności i uruchomiono stację monitorującą systemu nawigacji satelitarnej EGNOS. Prace w innych dziedzinach pozwoliły poznać m.in. mechanizmy: wydzielania energii w koronie Słońca; oddziaływania wiatru słonecznego z plazmą lokalnego ośrodka międzygwiazdowego i składową neutralną materii międzygwiazdowej w heliosferze; wzbudzania i propagacji fal plazmowych; kształtowania środowiska plazmowego komety Halleya. Skonstruowany w CBK globalny obraz elektromagnetycznego otoczenia Ziemi pozwolił odkryć jego antropogenne uwarunkowania. W CBK powstał również jeden z najbardziej wszechstronnych systemów obliczeń orbitalnych małych ciał Układu Słonecznego, umożliwiający m.in. badanie stopnia zagrożenia Ziemi przez te obiekty.

Centrum Astronomiczne PAN im. M. Kopernika

  Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika powstało w 1978 roku, na bazie utworzonego w 1956 roku Zakładu Astronomii PAN.

Budowa i wyposażenie CAMK były możliwe dzięki pomocy amerykańskiego środowiska astronomicznego.

CAMK był jednym z pionierskich ośrodków rozwoju numerycznych technik obliczeniowych, sieci komputerowych i Internetu w Polsce (działał tu między innymi jeden z pierwszych mikrokomputerów).

Z Centrum wywodzi się wielu wybitnych polskich astronomów, pracujących w czołowych ośrodkach naukowych na świecie. Obecnie w CAMK rozwijane są wszystkie najważniejsze dziedziny astrofizyki.

 

DANE KONTAKTOWE DLA MEDIÓW:

 Tomasz Zawistowski

Kierownik projektu BRITE-PL

Centrum Badań Kosmicznych PAN ul. Bartycka 18A, 00-716 Warszawa Tel.: +(48) 22 49 66 346 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny

Kierownik projektu BRITE-PL ds. naukowych

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa Tel.: +(48) 22 32 96 118 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dr inż. Piotr Orleański

Z-ca dyr. ds. rozwoju technologii

Kierownik projektu BRITE-PL ds. technicznych

Centrum Badań Kosmicznych PAN ul. Bartycka 18A, 00-716 Warszawa Tel.: +(48) 22 49 66 206 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dr Stanisław Bajtlik

Kierownik Ośrodka Informacji Naukowej

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa Tel.: +(48) 22 32 96 122 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

POWIĄZANE STRONY WWW:

http://www.brite-pl.pl/

http://www.cbk.waw.pl/

https://www.camk.edu.pl/

http://www.utias-sfl.net/

http://www.asc-csa.gc.ca/eng/satellites/brite/default.asp

http://www.brite-constellation.at/

http://www.tugsat.tugraz.at/

Poprawiony: poniedziałek, 25 listopada 2013 13:15
 
Start Z naszych badań Z naszych badań Start satelity BRITE-PL LEM
Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL