Aktualności

23 stycznia 2019 roku została powołana do życia Szkoła Doktorska GeoPlanet. W jej skład wchodzi siedem instytutów Polskiej Akademii Nauki, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).

Więcej …
Wake up, Rosetta! Drukuj Email
Aktualności
piątek, 17 stycznia 2014 15:02

20 stycznia 2014 roku w Darmstadzie odbędzie się wyjątkowa konferencja pt. „Wake up, Rosetta!” - właśnie tego dnia Europejska Agencja Kosmiczna wybudzi sondę kosmiczną Rosetta z hibernacji, w której znajduje się od 30 miesięcy.

 

Oprócz czołowych przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej  w wydarzeniu weźmie udział również Profesor wizytujący Centrum Badań Kosmicznych PAN - Włodek Kofman, który będzie uczestniczył w dyskusjach w sesji: „Rosetta lander science”. Profesor Kofman jest pracownikiem francuskiego Instytutu Badań Planetologicznych i Astrofizyki w Grenoble, którego był wieloletnim Dyrektorem, i w którym przygotował eksperyment CONSERT na misję Rosetta.

Rosetta to misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest dotarcie do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i wejście na jej orbitę, oraz odłączenie od orbitera lądownika, który osiądzie na jądrze komety i dokona jego bezpośrednich badań, co ciekawe - wykorzystując m.in. urządzenia zbudowane przez CBK PAN. Jak dotąd żadna sonda nie orbitowała wokół komety, jak również nie lądowała na jej jądrze - Rosetta będzie pierwsza.

Więcej na temat lądowania Rosetty napiszemy niebawem na łamach strony CBK PAN.

Świeże wiadomości - Rosetta wybudzona! http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/ESA_s_sleeping_beauty_wakes_up_from_deep_space_hibernation

Poprawiony: środa, 22 stycznia 2014 11:47
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 154 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL