Aktualności

W zasobach materiałów naukowych latami zbieranych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN znajduje się ogromny zbiór danych na temat badań Ziemi i kosmosu, wysokiej wartości związanych z nimi opracowań oraz wyników pomiarów z różnych unikalnych specjalistycznych aparatur.

Więcej …
PW-Sat wśród 25 największych osiągnięć polskiej nauki według plebiscytu MNiSW! Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 26 czerwca 2014 11:35

Na początku czerwca br. zakończył się plebiscyt na najciekawszy polski wynalazek, osiągnięcie naukowe i wydarzenie ostatniego 25-lecia, zorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod hasłem: „Nauka to Wolność”. Wśród laureatów na 13. miejscu uplasował się pierwszy polski sztuczny satelita typu CubeSat – PW-Sat.

 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska w oficjalnym liście skierowanym do Dyrektora CBK PAN, Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej, życząc dalszych sukcesów, podkreśliła, iż ogrom pracy włożony w budowę satelity PW-Sat, który wpisuje się 25 największych osiągnięć polskiej nauki, to doskonały przykład tego, że warto iść za marzeniami i realizować naukowe pasje.

PW-Sat powstał z inicjatywy studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej, działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. 13 lutego 2012 roku satelita został wyniesiony i umieszczony na orbicie podczas pierwszego lotu rakiety Vega. Zadaniem PW-Sat było przetestowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych i sprawdzenie systemu deorbitacji. Z przyczyn m.in. problemów z przedwczesnym wyczerpywaniem energii ostatecznie misja została uznana zakończoną. Obecnie trwają prace nad ulepszoną wersją i następcą PW-Sat.

Więcej o plebiscycie MNiSW: https://www.nauka.gov.pl/nauka-to-wolnosc/

Więcej o satelicie PW-Sat: http://pw-sat.pl/

 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 146 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL