Aktualności

W CBK PAN trwa realizacja projektu Polski Cyfrowej pod nazwą „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu” , dzięki któremu gromadzone na przestrzeni lat cenne i unikatowe informacje dotyczące badań m.in. przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i Ziemi zostaną odpowiednio zdigitalizowane, tj. zarchiwizowane w określony, uporządkowany i specjalistyczny sposób. Selekcja danych, ich oznaczanie, poprawianie jakości, a tym samym przygotowanie ich do udostępnienia w Internecie w odpowiednich formatach obecnie przebiega zgodnie z planem i postępuje adekwatnie do zakładanych etapów. Niezbędną częścią selekcji specjalistycznych i unikalnych danych CBK PAN będzie ich opis wystandaryzowanymi metadanymi.

Więcej …
Model polskiego satelity BRITE-PL Lem na wystawie w ONZ Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 26 czerwca 2014 11:56

11 czerwca 2014 br. w 57. sesji Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) na stałej wystawie poświęconej przestrzeni kosmicznej w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu odsłonięto model polskiego satelity BRITE-PL „Lem” oraz kopię obrazu Jana Matejki przedstawiający rozmowę Mikołaja Kopernika z Bogiem.

Przy okazji przekazania artefaktów na wystawę w siedzibie ONZ prof. Piotr Wolański (Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN) wygłosił krótkie przemówienie, w którym odniósł się do postaci Mikołaja Kopernika oraz przybliżył zagranicznym gościom jego biografię. Wyjaśnił także dlaczego akurat nazwy „Lem” i „Heweliusz” zostały wybrane dla polskich satelitów wchodzących w skład międzynarodowej konstelacji „BRITE” (całość przemówienia w języku angielskim pod linkiem).

Kopia obrazu Jana Matejki wykonana przez Łukasza Zedlewskiego została ufundowana przez Instytut Lotnictwa. Olbrzymie starania w kierunku upamiętnienia wielkiego polskiego astronoma w siedzibie komitetu COPUOS wspierali m.in. pan Tadeusz Sławecki (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), prof. Piotr Wolański (KBKiS PAN), dr Włodzimierz Lewandowski, dr Witold Wiśniowski (Instytut Lotnictwa) oraz zespół Przedstawicielstwa RP przy Biurze NZ i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

 

img_0425
Poprawiony: czwartek, 26 czerwca 2014 12:34
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 148 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL