Aktualności

W dniach 18 - 20 lutego br. w Brukseli odbyła się konferencja podsumowująca europejski projekt DRIVER+. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 specjalistów z dziedziny zarządzania kryzysowego, naukowców, dostawców zaawansowanych rozwiązań technicznych oraz decydentów z Komisji Europejskiej i przedstawicieli państw członkowskich.

Więcej …
Drugi polski satelita naukowy Heweliusz już na orbicie Drukuj Email
środa, 20 sierpnia 2014 10:18

19 sierpnia 2014 roku, planowo o godz. 3:15:00 czasu UTC czyli o 5:15:00 czasu polskiego (środkowoeuropejskiego CET) chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz". Rakieta Long March-4B została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin.

Za start rakiety odpowiadał główny organizator chińskiego programu kosmicznego China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Polski satelita BRITE-PL "Heweliusz" został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE i chińską firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC). W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne PAN im.M.Kopernika.

Odłączenie satelity BRITE-PL "Heweliusz" od górnego stopnia rakiety nośnej Long March-4B nastąpiło po 14 minutach od startu.

Satelita "Heweliusz" został zmontowany w laboratoriach Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jego budowa trwała kilkanaście miesięcy i została ukończona we wrześniu 2013.

Do manewru odłączenia satelity od rakiety wykorzystany został polski wyrzutnik "Dragon" również opracowany i wykonany przez inżynierów z CBK PAN.

Poprawiony: środa, 20 sierpnia 2014 10:23
 
Start Aktualności Aktualności Drugi polski satelita naukowy Heweliusz już na orbicie
Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL