Aktualności

W dniach 13-14 grudnia 2017 br. Sieć Punktów Kontaktowych COSMOS2020 oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy wsparciu Komisji Europejskiej zorganizowały Międzynarodowy Dzień Informacyjny i spotkania brokerskie w obszarze Przestrzeń Kosmiczna w Programie HORYZONT 2020.

Więcej …
Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich przeszły do historii! Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 04 września 2014 14:56


W dniach 6-7 września 2014 r. w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Chęcinach (k. Kielc) po raz pierwszy w Polsce odbyły się Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich: European Rover Challenge 2014 (ERC). Zawody zostały przeprowadzone w ramach konferencji EMC14 pt.: „Człowiek w Kosmosie” oraz Pikniku Naukowo-Technologicznego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprezentowali się na wspólnym stanowisku, na którym zostały przedstawione wyniki badań naukowych i prac rozwojowych związanych z eksploracją kosmosu. Zaprezentowano zostaną wybrane instrumenty naukowe, pracujące obecnie w warunkach kosmicznych, które są wynikiem wieloletniego procesu rozpoczynającego się błyskotliwą ideą, a kończącego się - działającym urządzeniem! Kluczowym elementem takiego procesu jest opracowanie i wykorzystanie wysokich technologii.


Na wspólnym stanowisku NCBR i CBK PAN można było obejrzeć instrumenty badawcze, które znalazły (lub znajdą) zastosowanie w różnych misjach kosmicznych np. instrument MUPUS misji Rosetta, która obecnie zmierza do komety Czuriumow-Garasimienko, satelita LEM czy system zasilania do heterodynowego spektrometru dla zakresu dalekiej podczerwieni w satelicie Herschel Space Observatory.

Szereg technologii zastosowanych w tych oraz innych instrumentach badawczych wykorzystuje technologię opracowywaną w ramach projektów finansowanych przez NCBR. Przykładem jest projekt manipulatora WMS1 LEMUR, zrealizowanego w ramach Programu LIDER, oraz projekt budowy modelu automatycznej wiertnicy rdzeniowej do pracy w ekstremalnych warunkach w szczególności w środowisku kosmicznym.

 Więcej o wydarzeniu: http://roverchallenge.eu/pl/

 

 

 

Poprawiony: piątek, 12 września 2014 12:46
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 151 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL