Aktualności

Planetoida 2012 TC4, małe ciało niebieskie o średnicy szacowanej na kilkanaście metrów, została odkryta 4 października 2012 roku w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System).

Więcej …
Konkurs - Scientist for a Day Drukuj Email

"Scientist for a day" to doroczny konkurs organizowany przez JPL NASA. Edycja Jesień 2009, która pokrywa się z Międzynarodowym Rokiem Astronomii poświęcona jest propagowaniu wiedzy o misji Cassini oraz jej celach. Zaproszenie skierowane jest do uczniów (10-18 lat) wszystkich typów szkół na całym świecie, także w Polsce. Koordynatorem polskiej edycji jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest napisanie eseju na temat jednego z trzech głównych obiektów, które sonda Cassini sfotografuje 11 października 2009: Saturn, Księżyc Tytan oraz Pierścienie Saturna.

Rozstrzygnięcie Konkursu:

W dniu 26 listopada 2009 zakończył się drugi etap konkursu JPL NASA "Scientist for a Day". Do konkursu zgłoszono 22 prace, z czego tylko jedna nie została przyjęta z uwagi na niezgodności z regulaminem. Pozostałe prace zostały podzielone na 3 kategorie wiekowe (A: 10-12 lat, B: 13-15 lat, C: 16-18 lat) i zakodowane, tzn, usunięto z nich informacje umożliwiające bezpośrednią identyfikację uczestników. Następnie eseje zostały przesłane do Jury.

W skład Jury polskiej edycji konkursu wchodzili:

doc. dr hab. Maciej Bzowski, kierownik Pracowni Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki w Centrum Badań Kosmicznych PAN, przewodniczący Jury

oraz

doc. dr hab. Małgorzata Królikowska - Sołtan, kierownik Pracowni Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN, członek Jury.

Jury przyznało tylko jedną nagrodę w kategorii wiekowej C oraz wyróżniono tylko jedną pracę z kategoriach wiekowych A i B łącznie. Nagrodę otrzymał:

Jakub Ostrowski z Zespołu Szkół Technicznych w Turku (szkolny koordynator: pani Luiza Przespolewska)

Wyróżniona została praca:

Idy Maciorowskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Głębokim/Szczecin (szkolny koordynator: pani Beata Cenzartowicz).

Zwycięzca konkursu oraz osoba wyróżniona otrzymają pamiątkowe dyplomy wydane przez JPL/NASA oraz nagrody książkowe ufundowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Ich eseje zostaną przesłane do organizatora konkursu i będą mogły zostać opublikowane w całości lub części na stronach internetowych JPL/NASA. CBK PAN prowadzi także starania, aby uczniowie z klas, w których uczą się osoby nagrodzone mogli uczestniczyć w telekonferencji z udziałem twórców misji Cassini-Huygens.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają oryginalne certyfikaty uczestnictwa wydane przez JPL/NASA.

Zapraszamy na stronę: http://www.cbk.waw.pl/cassini/

Poprawiony: piątek, 09 kwietnia 2010 13:52
 
Start Scientist for a Day 2009
Naszą witrynę przegląda teraz 222 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL