Aktualności

Nocą z 19 na 20 października br. w kosmos wystrzelona zostanie para sond planetarnych w ramach misji BepiColombo. Na pokładzie jednej z nich znajduje się instrument opracowany z udziałem inżynierów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Celem misji są badania Merkurego.

Więcej …
Penetrator MUPUS w misji Rosetta Drukuj Email
piątek, 30 stycznia 2015 17:08

Rys.1. Penetrator MUPUSNajwiększym osiągnięciem naukowym ubiegłego roku, ogłoszonym przez prestiżowe czasopismo naukowe SCIENCE, było lądowanie na komecie misji Rosetta. Opracowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN penetrator MUPUS (Multi purpose Sensors for Surface and Subsurface Science) wraz z aparaturą naukową został zrzucony z orbitera na kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko na pokładzie lądownika Philae.

W nocy z 13. na 14. listopada 2014 roku system manipulatora, również opracowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN, wysunął penetrator MUPUS z balkonu lądownika w kierunku powierzchni jądra komety. W pręcie penetratora znajdowało się 16 sensorów termicznych do pomiaru profilu termicznego i przewodnictwa cieplnego gruntu komety.

MUPUS był też wyposażony w czujnik zagłębienia. Informacja o progresie zagłębiania miała dostarczyć danych o właściwościach mechanicznych warstw podpowierzchniowych gruntu. Podczas procesu wbijania pręt przemieścił się o 2 cm i pomimo prawidłowego działania mechanizmu młotkowego nie zagłębił się więcej. Najprawdopodobniej (trwają jeszcze analizy – porównywanie danych z innych instrumentów, między innymi akcelerometrów) w początkowej fazie wbijania penetrator MUPUS natrafił na warstwę kurzu lub mało spójnego gruntu (duży progres wbijania), a następnie nie zdołał się przebijać przez mocno spójny grunt o lokalnej wytrzymałości na zgniatanie powyżej 5 MPa. Podczas testów penetrator MUPUS był w stanie wbijać się w grunt o wytrzymałości do 5MPa.

Poprawiony: piątek, 30 stycznia 2015 17:32
 
Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL