Aktualności

Centrum Badań Kosmicznych PAN weźmie udział w drugiej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Więcej …
IN MEMORIAM Drukuj Email
Aktualności
piątek, 24 kwietnia 2015 14:04

Andrzej Wernik, profesor fizyki w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk,
emerytowany od 2014 roku, zmarł w Warszawie w dniu 24 kwietnia 2015.

Przez ostatnie kilka lat był jednym z najbardziej aktywnych, inspirujących badaczy w Instytucie.

Zajmował się badaniami propagacji fal radiowych w jonosferze, propagacji fal radiowych w stochastycznych niejednorodnych środowiskach, fizyki jonosfery, turbulencji plazmy jonosferycznej, fal akustyczno-grawitacyjnych w górnych warstwach atmosfery, oraz metodami analizy danych.

Wykształcił dwa pokolenia naukowców z całego świata w dziedzinie fizyki, ale także był doskonałym nauczycielem etyki i relacji międzyludzkich.

 

 

Przez wiele lat Profesor Wernik ściśle współpracował z Międzynarodową Unią Nauk Radiowych (URSI). Prof. Andrzej W. Wernik był przewodniczącym Komisji G: Propagacji fal radiowych w jonosferze (ang. Ionospheric Radio and Propagation) od 1990 do 1992 roku. W latach 1996-2000 był współredaktorem magazynu „Radio Science” publikowanym przez  Amerykańską Unię Geofizyczną.  Prof. Andrzej W. Wernik został wybrany także na Wice przewodniczącego URSI (1999-2002), a także od 2002 do 2005 roku pełnił funkcję Wiceprezydenta i Skarbnika URSI.

Prof. Andrzej W. Wernik był także członkiem wielu polskich i międzynarodowych gremiów naukowych: Komitetu Naukowego SCOSTEP od 1996 do 1999, Rady Naukowej Instytutu Geofizyki PAN, Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskiego Narodowego Komitetu URSI, Amerykańskiej Unii Geofizycznej (silver pin), Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Poprawiony: środa, 29 kwietnia 2015 09:25
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 147 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL