Aktualności

Projekt „openSPACE - repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, realizowany obecnie w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), dzięki założeniom uporządkowania i digitalizacji zasobów danych instytutu oraz ich upowszechnienia bezpłatnie w Internecie, pozwoli na otwarcie dostępu do unikalnych materiałów, które mogą być wykorzystane nie tylko w branży kosmicznej. Zarówno beneficjentami, jak i interesariuszami wysokiej wartości materiałów CBK PAN, oprócz środowisk naukowych będą także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz administracja.

Więcej …
Dostępność systemu EGNOS PDF Drukuj Email
Aktualności
poniedziałek, 02 listopada 2009 13:46

W dniu 1 października 2009 roku ogłoszono dostępność “Serwisu Otwartego” systemu EGNOS. Mieszkańcy Unii Europejskiej uzyskali tym samym swobodny, darmowy dostęp do otwieranego właśnie przez Komisję Europejską systemu wspomagania satelitarnego (EGNOS).  Jest to pierwszy rzeczywisty wkład Europy w dziedzinę nawigacji satelitarnej.EGNOS jako „nakładka ulepszająca” na system GPS służy zwiększeniu dokładności sygnałów i poprawieniu dokładności wyznaczenia pozycji. Z założenia EGNOS ma główne zastosowanie w lotnictwie i zgodnie z rozporządzeniem o jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej system uzyska już wkrótce stosowne certyfikaty pozwalające na jego stosowanie w ruchu lotniczym.

System daje nowe możliwości w dziedzinie zastosowań nawigacji satelitarnej. Mowa tu na przykład o rolnictwie (zwiększając precyzję nawożenia), transporcie (automatyczny pobór opłat za korzystanie z dróg albo programy ubezpieczeń na zasadzie „pay-per-use”, w których wysokość składki zależy od czasu używania pojazdu), nawigacji personalnej.

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk aktywnie uczestniczy w budowie i funkcjonowaniu systemu EGNOS: bierze udział w projektach, przeprowadza badania oparte na działaniu systemu, jak również zapewnia funkcjonowanie jednej ze stacji kontrolnych sieci EGNOS. Na naszym terenie mieszczą się 2 układy monitorujące: RIMS A i RIMS B (Ranging and Integrity Monitoring Station). Jest to jednocześnie nasz konkretny wkład w budowę systemu Galileo. W CBK PAN prowadzone są aktualnie dwa projekty. Projekt PERFECT koordynowany jest przez ESA w Tuluzie, ma na celu monitorowanie jakości poprawek na terenie Europy. W CBK PAN funkcjonuje stacja monitorująca PERFECT (niezależna od RIMS) oraz strona internetowa umożliwiająca dostęp użytkownikom polskim do analiz Perfecta (http://egnos.org.pl/perfect.html).

Drugim jest prowadzony w ramach programu PECS projekt EEI – EGNOS EUPOS INTEGRATION. Został on zakwalifikowany do realizacji w 2008 r., a jego celem jest wzmocnienie lokalne systemu EGNOS dzięki danym uzyskiwanym ze stacji permanentnych  ASG-EUPOS w Polsce. Dzięki uruchomieniu operacyjnemu EGNOSA od 1 października 2009 r. będzie możliwe rozwinięcie tej pracy na pełną skalę.

Trzecim projektem, który jest w ostatniej fazie przygotowań jest projekt EEGS (EGNOS Extension to Eastern Europe) w ramach 7 FP, koordynowany przez hiszpańską firmę GMV. Projekt ten ma na celu poprawienie jakości poprawek EGNOS na całym obszarze Europy Wschodniej, poprzez lepsze modelowanie poprawek jonosferycznych i troposferycznych. Projekt jest zaakceptowany, trwają końcowe negocjacje z Komisją Europejską co do szczegółowych zapisów kontaktu.

Poprawiony: poniedziałek, 26 kwietnia 2010 11:36
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 128 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL