Aktualności

Zawiadomienie o wyborze dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN z siedzibą ul. Bartycka 18a, 00-716 Warszawa

zawiadomienie o wyborze dyrektora CBK.pdf

XIX Festiwal Nauki w Centrum Badań Kosmicznych Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 października 2015 10:58

Kosmiczna niedziela w CBK PAN – XIX Festiwal Nauki

20 września br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN miał miejsce Dzień Otwarty w ramach XIX Festiwalu Nauki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu było światło, w pokazach wykorzystaliśmy więc lasery. I to był strzał w dziesiątkę!

W tym roku zaprezentowaliśmy osiągnięcia Zakładu Geodezji Planetarnej, w skład którego wchodzą także jednostki poza Warszawą, m.in. Laboratorium Geodynamiczne w Książu oraz Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu. W obu tych placówkach do obserwacji wykorzystywane są urządzenia laserowe. W Borówcu znajduje się satelitarna stacja laserowa z jedynym w Polsce laserem, służącym do pomiarów odległości do satelitów (stacja laserowa Borówiec pracuje regularnie od 1988 roku). Natomiast w Książu laser jest źródłem światła dla próżniowego, długobazowego ekstensometru (30 m), który służy do pomiarów deformacji tektonicznych górotworu. Ponadto krótkobazowe interferometry, z laserowym źródłem światła, służą w klinometrach hydrostatycznych do bardzo precyzyjnych pomiarów zmian poziomu wody.

 

Dla młodzieży i dorosłych miłośników badań kosmicznych pracownicy Zespołu Geodezji Planetarnej przygotowali cztery wykłady:

-  dr hab. Marek Kaczorowski: „Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu”,

-  prof. dr hab. Jolanta Nastula: „Dlaczego Ziemia się kołysze?”,

-  dr Anna Świątek: „Na czym polega działanie GPS?”,

-  dr inż. Anna Foks-Ryznar: „Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo”.

 

Zakład Geodezji Planetarnej przygotował również pokazy dla dzieci w formie warsztatów: „Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?” poprowadzonego przez dr. hab. Marka Kaczorowskiego, kierownika Laboratorium Geodynamicznego w Książu, oraz „Strzelanie laserem do satelitów”, który poprowadził dr Paweł Lejba, kierownik Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu.

Pracowników Zakładu Geodezji Planetarnej wsparli dr Anna Wawrzaszek z Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki, która poprowadziła warsztaty pt. „Poznaj z nami Układ Słoneczny” oraz Alicja Głazek i Marcin Rudnicki z Centrum Informacji Kryzysowej, którzy odpowiadali za „Kosmiczne gry i zabawy”. Warsztaty były zorganizowane dla dzieci w wieku od lat trzech i cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych odkrywców.

Szacujemy, że w ciągu kilku godzin odwiedziło nas ponad 200 osób. Wielu odwiedzających brało udział w Festiwalu Nauki po raz pierwszy i na swoją pierwszą przygodę z Festiwalem wybrali właśnie Centrum Badań Kosmicznych PAN, co nas niezmiernie cieszy!

Koordynatorem tegorocznego Festiwalu Nauki był Kierownik Biblioteki CBK PAN, Paweł Z. Grochowalski. Oprawę graficzną i fotograficzną zapewniła Zenona Sawicka, a oprawę audiowizualną Michał Sawicki.

 

PROGRAM FESTIWAL NAUKI 2015

CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN - 20 września 2015 (niedziela)

godz. 10:00-15:30 

DLA DZIECI MŁODSZYCH I TROCHĘ STARSZYCH – II piętro

1. Kosmiczne gry i zabawy dla dzieci, godz. 10:00, 12:00, (od 3 lat),
prowadzący: mgr Natalia Głazek, mgr Marcin Rudnicki

2. Poznaj z nami Układ Słoneczny, godz. 11:00, 12:00, (od 3 do 10 lat),
prowadzący: dr Anna Wawrzaszek

3. Jak można zmierzyć zmiany odległości w skorupie ziemskiej?, godz. 12:00, (od 7 lat), prowadzący: prof. Marek Kaczorowski

4. Strzelanie laserem do satelitów, godz. 13:00, (od 8 lat),
prowadzący: dr Paweł Lejba

5. Mierzenie odległości przy pomocy laserów w praktyce, godz. 14:00, (od 8 lat), prowadzący: dr inż. Leszek Jaworski – odwołane z powodu choroby

DLA MŁODZIEŻY I STARSZYCH – WYKŁADY – II piętro

1. Badanie zjawisk geofizycznych w podziemnym laboratorium w Książu, godz. 10:00, (od 12 lat), prowadzący: prof. Marek Kaczorowski,

2. Dlaczego Ziemia się kołysze?, godz. 11:30, (od 12 lat),
prowadzący: prof. dr hab. Jolanta Nastula

3. Na czym polega działanie GPS?, godz. 13:00, (od 15 lat),
prowadzący dr Anna Świątek

4. Europejska Nawigacja Satelitarna Galileo, godz. 14:30, (od 15 lat),
prowadzący: dr inż. Anna Foks-Ryznar

Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2015 12:46
 
Start 19 Festiwal Nauki
Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL