Aktualności

W styczniu br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęła się realizacja projektu „Opracowanie i walidacja układu sterowania manipulatora satelitarnego”, związanego z tematyką orbitalnego serwisowania satelitów.

Więcej …
Centrum Badań Kosmicznych PAN koordynatorem w projekcie PROBA-3 Drukuj Email
Aktualności
czwartek, 17 grudnia 2015 10:55

8 lipca br. podpisano niezwykle ważny kontrakt między Centrum Badań Kosmicznych PAN, reprezentującym polską stronę podwykonawców, a Centre Spatial de Liège – Université de Liège  na budowę sterownika koronografu (Coronograph Control Box) oraz zespół koła z filtrami (Filter Wheel Assembly).

 

Centre Spatial de Liège jest głównym wykonawcą koronografu ASPIICS wyznaczonym przez ESA. CBK PAN w projekcie budowy sterownika PROBA-3 ASPIICS CCB odpowiada za poprawność realizacji całości przedsięwzięcia pod względem spełnienia wymagań, jak i zgodności ze sztuką projektową, za koordynację prac podwykonawców oraz odbiór od nich efektów działań.

 

Proba-3 jest misją Europejskiej Agencji Kosmicznej, której zadanie będzie polegało m.in. na weryfikacji technologii precyzyjnych lotów w formacji (Precise Formation Flying) dwóch, współdziałających ze sobą satelitów. Pierwszy z nich będzie obserwował koronę słoneczną, a  zadaniem drugiego będzie zasłanianie tarczy Słońca w momencie, w którym wykonywane będzie zobrazowanie tej korony. Dzięki współpracy obu satelitów powstanie koronograf o długości 150 metrów, co pozwoli na bardzo dokładne obserwacje korony  słonecznej z bliska i bez zakłóceń powodowanych przez atmosferę Ziemi. Polskie instytucje naukowe i firmy mają do odegrania ważną rolę w tej misji.

 

CBK PAN zajmie się w szczególności inżynierią systemową, opracowaniem projektu komputera pokładowego, zapewnieniem właściwej kontroli jakości, konstrukcją i wykonaniem obudowy sterownika i okablowania wewnętrznego. Centrum jest również odpowiedzialne za integrację sterownika koronografu (w swoich laboratoriach typu clean-room) oraz jego testy zarówno funkcjonalne, jak i – w ramach wymagań – środowiskowe. CBK PAN będzie wspierało również Centre Spatial de Liège w integracji sterownika z resztą podsystemów koronografu. Integracja całego koronografu ASPIICS planowana jest Belgii, w Liège, w 2018 roku, a jego wystrzelenie i początek 2-letniej misji w 2019 roku.

 

Informacje o projekcie na stronach ESA: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering_Technology/Proba_Missions/About_Proba-3

Image Credit: ESA

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 17 grudnia 2015 11:01
 
Start Archiwum
Naszą witrynę przegląda teraz 276 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL